gototop
02.09.2020 Milan Bátor vydal sólové debutové album s hudbou Maria Gangiho (FOLKtime.cz)    Tisk
Zajímavosti
Známý hudební publicista, kytarista, pedagog a muzikolog Milan Bátor natočil v Českém rozhlase Ostrava album se sólovými kompozicemi italského kytaristy Maria Gangiho. Nahrávka s názvem Mario Gangi: Works for solo guitar vznikla pod supervizí zkušených zvukových mistrů Lubomíra Výrka a Františka Mixy, předmluvu napsala Gangiho dcera Susanna. Jako kytarista se Milan Bátor dosud podílel na deskách kapel Nekuř toho tygra a Nisos, v letošním roce zaujal veřejnost i kytarovou obec svými sofistikovanými úpravami písní Vlasty Redla, které zveřejňuje na YouTube.
Jméno italského skladatele, kytaristy a pedagoga Maria Gangiho (1923–2010) je v České republice dosud velkou neznámou. „Jedná se o největší kytarovou osobnost Itálie 20. století. Byl jedním z nejlepších světových kytaristů, uznávaným pedagogem a editorem, v každé oblasti zanechal vynikající počiny, které jsou trvale platné a přínosné. Říkalo se mu „Fra Classico e Jazz“, což vysvětluje jeho celoživotní rozkročení mezi klasikou a jazzem,“ prozrazuje Milan Bátor.
„Vybral jsem si hudbu Gangiho, protože jeho kompozice jsou syntézou těch nejlepších vlastností italské hudby. Jako jeden z prvních autorů v Evropě začal v padesátých letech uplynulého století psát jazzové a swingové kytarové skladby, v kterých rovněž osobitě integroval vlivy italské, španělské a latinsko-americké hudby. Gangiho hudební styl je univerzální a nadčasový, mísí klasiku, jazz, pop i folklor velmi přirozeným a nenásilným způsobem. Přitom jeho sólové skladby mají i na krátké časové ploše neuvěřitelný náboj a jsou posluchačsky nesmírně přívětivé,“ uvedl k svému debutu Milan Bátor.
Milan Bátor: Mario Gangi - Works for solo guitar
Milan Bátor: Mario Gangi - Works for solo guitar
Na CD se sešlo úctyhodných 28 Gangiho autorských skladeb a jedna úprava písně Yesterday od nejslavnější kapely světa Beatles. Bátorovo album se tak po předešlých dvou výběrových nahrávkách italských kytaristů stalo dosud nejúplnějším sólovým počinem s hudbou tohoto italského mistra. Nahrávka obsahuje všechny klíčové kompozice Gangiho jako Tarantella, La ronde folle, Sonatina apod., v několika případech přináší také světové premiéry skladeb, které na CD nebyly nikdy natočeny.
Nahrávka vznikla o prázdninách v Českém rozhlase Ostrava pod supervizí hudebního režiséra Františka Mixy a mistra zvuku Luboše Výrka. „Když jsem přemýšlel nad tím, kde bych desku natočil, moje volba byla jednoznačná. V Moravskoslezském kraji není zkušenější tandem, než pánové Výrek a Mixa. Pod jejich laskavým a přesným vedením se natáčení v akusticky skvělém prostředí studia S 1 podařilo, ale v mnoha ohledech mne také obohatilo o nové podněty a nazírání na hudební interpretaci,“ vzpomíná Milan Bátor.
Hravá grafika je dílem opavského výtvarníka a muzikanta Jiřího Bosáka. „Jura sám vydal s různými kapelami tolik desek, že by to naplnilo obsáhlou diplomovou práci. Je to zkušený a mimořádně citlivý grafik. Když jsem se rozhodl využít symboliky Pulcinelly, jehož sošku měl Gangi ve své pracovně, okamžitě zavětřil a dovedl tento nápad k dokonalosti“, uvádí Bátor.
“Hudba Maria Gangiho vznikala od padesátých let do počátku 21. století. Jeho skladby však vůbec nezestárly. Ty jednodušší mohou sloužit studentům konzervatoří jako ideální vstupní brána do světa jazzové a swingové hudby. Každopádně je to skvělá muzika, která si zaslouží pozornost a světový trend naznačuje, že Gangiho čas znovu přichází. Těší mne, že navzdory peripetiím s rekonstrukcí studia ostravského rozhlasu a zpoždění kvůli koronaviru, mi bylo dopřáno desku natočit a vydat přesně v roce 10. výročí Gangiho odchodu do hudebního nebe.” uzavírá Milan Bátor.

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."