gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

12.10.2021 Skupina Mrakoplaš vybrala necelých sto tisíc na výzkum a prevenci Alzheimerovy choroby (Ricardo Delfino)    PDF Tisk Email
Zajímavosti
Hudební skupina Mrakoplaš uspořádala 26. září jubilejní 10. ročník benefičního koncertu Mrakoplaš kontra Alzheimer s heslem Nezapomeňme na sebe. Dražbou raritních předmětů, prodejem vstupenek a dary partnerů získali hudebníci částku 91.560 korun, kterou věnovali věděcké iniciativě AD Centru. Akci podpořili účastí v prostorách pražského Divadla V Dlouhé herec Zdeněk Svěrák, kytarista Stanislav 'Klásek' Kubeš, baskytarista Vladimír 'Guma' Kulhánek a moderátor a zpěvák Miroslav Ošanec.
Martin Kalenda a Pavel Lipták z Mrakoplaše
Martin Kalenda a Pavel Lipták z Mrakoplaše
foto: Jiří Esser
Na návštěvníky čekal rozmanitý program v čele s bluesovou skupinou Mrakoplaš, která kromě svého repertoáru doprovázela hudební i nehudební hosty. Akci podpořil svým vystoupením herec a jeden z autorů her Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák, který diváky oslnil ztvárněním části semináře ze hry Švestka tématicky o nechopnosti udržet myšlenku. Nečekanou změnu v programu z důvodu onemocnění hosta, klávesisty a zpěváka Jana Holečka, na poslední chvíli zachránil jeho kapelní kolega a baskytarová ikona Vladimír 'Guma' Kulhánek.
Zdeněk Svěrák na semináři ke hře Švestka
Zdeněk Svěrák na semináři ke hře Švestka
foto: Jiří Esser
Mezi hudebními vstupy proběhla aukce raritních předmětů, na které se podařilo pro AD Centrum a jeho výzkum vybrat desítky tisíc korun, za což upřímně děkujeme. Dražily se předměty jako například CD s audiozáznamem divadelní hry Švestka Divadla Járy Cimrmana s podpisem posledního žijícího autora Zdeňka Svěráka, fotografie hostů s autogramem či foukací harmonika nedorazivšího Honzy Holečka. Výrazně pomohly také dary od MÚ Klecany a firmy BaSys,” popisuje dražbu organizátor akce a člen skupiny Mrakoplaš Martin Kalenda.
Uprostřed Mirek Ošanec
Uprostřed Mirek Ošanec
foto: Jiří Esser
V průběhu večera vystoupil také vedoucí AD Centra profesor doc. MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D., který diváky seznámil s vývojem preventivních metod diagnózy onemocnění a jejich distribuci zdravotnickým profesionálům, na který budou dary využity. Zároveň představil nové projekty, které by v budoucnu mohly výrazně ovlivnit léčbu této neurodegenerativní choroby. Diváky vyššího věku vyzval, aby se neváhali zapsat coby dobrovolníci do srovnávací studie, která pomáhá výzkumu včasného odhalení Alzheimerovy demence.
„K pořádání této benefiční události nás inspirovali případy onemocnění v našem nejbližším okolí a rodinách, ale také odchod duchovního otce naší skupiny, autora fantasy série Úžasná Zeměplocha a dalších titulů, Terryho Pratchetta, který s touto dosud nevyléčitelnou chorobou také bojoval. Skupinu jsme pojmenovali po jednom z hrdinů jeho knih, nedostudovaném čaroději, a v minulosti jsme měli tu čest se s touto ikonou literárního světa setkat, dokonce právě v Divadle V Dlouhé,” dodává Kalenda.
Hosté Standa Kubeš (vlevo) a Guma Kulhánek (druhý zprava)
Hosté Standa Kubeš (vlevo) a Guma Kulhánek (druhý zprava)
foto: Jiří Esser
Charitativní koncert proběhl pod záštitou 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady v Praze a Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.
Partneři: AD Centrum, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Univerzita Karlova 3. lékařská fakulta, Národní ústav duševního zdraví, MÚ Klecany, BaSys CS s.r.o.
Mediální partneři:
Česká televize, TV Nova, Rádio 1, Rádio Beat, Český rozhlas radiožurnál, Český rozhlas 2, Český rozhlas 3, Country Rádio, Rádio Proglas, Rádio Samson, Rádio Folk, Rádio Signál, FOLKtime
 

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
1521
2223
29     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc