gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

22.08.2014 Faust pas a Cesty k vrcholům Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Další letní příděl poezie a prózy z letošního ročníku Trapsavce obestírá tajemno. Ne ovšem samoúčelné, po pozorném přečtení jistě pochopíte, že tyto příběhy přece znáte. A jedno jestli z vyprávění jiných nebo vlastního života. A jsou vlastně charakteristické pro tvorbu oldpsavců, dobře je na nich patrná zkušenost a jistá dávka autorské řemeslné zdatnosti.
15.08.2014 Poutník a Výročí Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Poutník a VýročíSpojnice mezi dnešní poezií a prózou v uvedených příspěvcích je čistě autorská a generační. Do Trapsavce 2014 dorazilo oproti minulým ročníkům málo příspěvků autorů z kategorií do 23 let. Což je určitě škoda, ovšem autorky a autoři, kteří se věnují této tvorbě mají pro další roky otevřené široké pole. Čtěte, porovnávejte a hlavně se nebojte do soutěže svoje dílko poslat.
08.08.2014 Zvláštní znamení touha a Dohasíná oheň, zvolna dohasíná Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Zvláštní znamení touha a Dohasíná oheň, zvolna dohasínáNa první pohled se jistě zdá, že oba dnešní příspěvky spojuje pouze jejich autor. Nicméně je tu ještě pojítko inspirační. Básně i povídky ovlivněné, inspirované nebo přímo se „ryvolovského“ trampského světa dotýkající se také objevují pravidelně. Letos mě potěšil právě příspěvek Dohasíná oheň, zvolna dohasíná. Hovoří k nám jazykem, který pamětníkům starých žlutých čtverečků Táborového ohně Mladého světa jistě něco připomene.
01.08.2014 Galerie trapsavců – Karel Lišák Růžička Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Galerie trapsavců – Karel Lišák RůžičkaKromě příspěvků z aktuálního ročníku Trapsavce postupně uvedu i malé představení nejúspěšnějších autorek a autorů. Začnu těmi, kteří předčasně odešli a svoji galerii zajímavých a úspěšných literárních dílek už nerozšíří. Začnu u plzeňského Lišáka, který Trapsavci zůstal věrný do posledních dnů. Věrný zůstal také svému stylu psaní, občas drsných ironických šlehů výstižně se trefující do témat, která si mnozí autoři sami zakazovali.
25.07.2014 Přípitek a Zmizela Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Přípitek a ZmizelaTentokrát jsem sáhnul na bronzové příčky v kategorii oldpsavců. Opět na první pohled by se těžko hledala spojnice básničky Přípitek a prózy Zmizela. Poezie popisující co s člověkem může udělat obyčejný přípitek. Zkuste si ji přečíst ještě jednou, dvakrát... že by nám sdělovala něco úplně jiného? Povídka Zmizela zaplňuje často autorkami a autory využívanou škatulku trampské sci-fi.
11.07.2014 680 – významné životní jubileum Tapi Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Trampské zajímavosti
680 – významné životní jubileum TapiIva Tapi Synáková oslavila před nedávnem kulaté narozeniny. U dámy by se věk prozrazovat neslušel, leč u této všestranně se projevující osobnosti zabývající se reiki, léčitelstvím, numerologií, kartami, astrologií i jinými čarodějnickými obory to jistě není problém. Dovolím si proložit nesouvislé postřehy jejími haiku.
04.07.2014 City Frog a Hluchoněmý vlak Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
City Frog a Hluchoněmý vlakVlak je logicky stále ještě jednou z nejoblíbenějších rekvizit příběhů trampů. Byť už mnozí dávno nejeli a namlouvají si, že vlakem se dnes už nedá takřka nikam dorazit. Povídka popisuje přáíběh, který se velmi podobně odehrál a stojí se nad ní zamyslet. Naproti tomu básnička je raritní. V poezii se lokomotivy, koleje, nádraží sice objevují často, ovšem věnovat celou báseň elektrické jednotce je vskutku rarita.
27.06.2014 Predchodcom a Sbor bledých pánů Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Predchodcom a Sbor bledých pánůJeště jednou zalovím v příspěvcích, které skončily těsně pod stupni vítězů. V obou případech jde o dílka oldpsavců, kteří mají za sebou nejeden úspěch. To proto, že v jubilejním ročníku Trapsavce tyto kategorie přinesly největší množství zajímavých příspěvků. Příště se podíváme na letošní příspěvky, které mají blízko k některému z oblíbených trapsaveckých námětů.
20.06.2014 V krůpějích měsíce a Kam se nejezdí Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
V krůpějích měsíce a Kam se nejezdíKaždý rok se v literárním Trapsavci stává to, co ve všech soutěžích. Velmi dobrým dílkům jen velmi těsně unikne medailová pozice. A tak nezazní na výročním ohni, nedostanou se do sborníčku vítězných příspěvků a pokud nezapadnou, pak jen díky samotným autorům nebo rozsáhlejším publikačním možnostem. Což je samozřejmě i prostor ve FOLKtime.
06.06.2014 Vyznání a Jednou takhle ve skalách Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Vyznání a Jednou takhle ve skaláchČtyřicátý oheň Trapsavce je stále ještě dost živý a tak se ještě jednou vrátíme k vítězným příspěvkům letošního ročníku. Ivě Kawi Kapounové se povedl kousek, který se nestává. Odvezla si dvě ceny za básničky a dvě za prózu. I tak se může autorka nebo autor soutěžící v kategorii do 23 let rázem stát old psavcem. Příště se podíváme na příspěvky, které zůstaly těsně pod stupni vítězů.
30.05.2014 40. Trapsavec zná vítěze – Umírač a Březnový sonet Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
40. Trapsavec zná vítěze – Umírač a Březnový sonetO minulém víkendu proběhl na Vysočině ve westernovém městečku Beaver City (nezaměňovat s westernovým Disneylandem na blízkém mlýně) 40. oheň Trapsavce. Ačkoliv ještě v pátek bouřilo a blesk udeřil přímo na místě, na hlavní sobotní dění se zázračně deště přesunuly do blízkého a vzdáleného okolí. Čtyřicátý ročník vyprovokoval ke zvýšené účasti zejména ostřílené trapsavce a tak se zejména v próze oldpsavců sešla řada prací, která by mohla v jiných ročnících skončit na stupních vítězů.
23.05.2014 Www.Tramping a Monolog s Hagenem Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Www.Tramping a Monolog s HagenemOd dnešního večera se budou trapsavci sjíždět na svůj čtyřicátý oheň. Oheň do jehož praskotu se do noci kromě písniček nesou oceněné básničky a povídky. Naše nejstarší trampská literární soutěž se ve svěží kondici dožila jubilea. Hlavně proto, že nezkostnatěla a zatím vždy se dokázala vypořádat s novými nástrahami, které se jí na cestě objevily.
16.05.2014 Vzpomínka na Světec a Rozpočitadlo Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Vzpomínka na Světec a RozpočitadloNa konci dubna se sešla porota letošního ročníku na slezině nedaleko Plzně. Po sečtení bodů od jednotlivých porotců a porotkyň se jen diskutovalo některou cenu v méně obsazených kategoriích neudělit, nebo zda naopak v těch silných udělit cen více. Čtyřicátý Trapsavec je výjimečný vysokou účastí oldpsavců, tedy autorek a autorů, kterým se v soutěži už podařilo získat minimálně dvě ceny.
25.04.2014 Jsem zloděj času a Hon na falešnýho mnicha Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Jsem zloděj času a Hon na falešnýho mnichaTentokrát oba uveřejněné příspěvky kromě loňského ročníku Trapsavce zjevně nic nespojuje. Pokud poezie má zanechat v člověku nějaký pocit je báseň Jsem zloděj času dobrým příkladem. Následující Hon na falešnýho mnicha je jednak důkazem toho, že i když jste v organizačním štábu Trapsavce můžete se soutěže zúčastnit a jednak to samozřejmě vzhledem k anonymitě bodování nezaručuje žádnou protekci.
18.04.2014 Pod previsom a Nepoučitel'ní Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Pod previsom a Nepoučitel'níI do Trapsavce dorazí každoročně příspěvky z ciziny. Z Austrálie, Švýcarska, USA,… Jenže to vše jsou dílka českých autorů, které s těmito zeměmi spojuje především místo pobytu autorky či autora. A přece jeden zahraniční jazyk zní každoročně. A nejen zní, v posledních letech každoročně se slovenská poezie a próza objevuje na stupních vítězů, byť cena nejvyšší Zlatý Trapsavec na Slovensko zatím ještě neputovala.
11.04.2014 Líná a Jsem mladá nadějná autorka (z deníčku sedmnáctileté Lucie) Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Líná a Jsem mladá nadějná autorka (z deníčku sedmnáctileté Lucie)Humoru není nikdy dost. V trampském světě nikdy nechyběl a nechybí ani v Trapsavci. Zatímco u próz se blýskne častěji, napsat vtipnou a zajímavou básničku se tak často nepodaří. A v případě deníčku sedmnáctileté Lucie se nenechejte zmást ani skutečným věkem a pohlavím autora. I to svědčí o tvůrčím umění… Příspěvky jsou z loňského Trapsavce.
04.04.2014 Zkuste porotování v Trapsavci Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Trampské zajímavosti
Zkuste porotování v TrapsavciDnes vám představím tři básničky a jednu povídku. Můžete si na nich vyzkoušet práci porotce. Představte si, že vám právě dorazila tato čtyři literární dílka a vy jim máte přidělit body od 1 do 5 (5 bodů je maximum). Nedejte na první pocit a dojem, své ohodnocení si zkuste promyslet a zdůvodnit.
28.03.2014 Jaro 2012 a Můj ty svatý Floriánku... Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Trampské zajímavosti
Jaro 2012 a Můj ty svatý Floriánku...Zkusím vám postupně představit nejen zajímavé a nejen vítězné příspěvky z trampské literární soutěže Trapsavec, ale přiblížit i pohled za oponu. Přiblížíme si práci organizátorů, porotců, sáhneme občas i do historie. A každému kdo bude o to stát, umožníme vyzkoušet si práci porotce a výsledky svého bodování porovnat s bodováním porotců skutečných.
21.02.2014 Blíží se uzávěrka 40. ročníku Trapsavce Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Z luhů a hájů
Blíží se uzávěrka 40. ročníku TrapsavcePíšete-li, máte posledních pár dnů na odeslání své poezie či prózy do literární soutěže Trapsavce neboť o půlnoci 28.2.2014 se letošní ročník uzavře a Zlatého Trapsavce či jinou cenu budete moci získat zase až za rok.
08.11.2013 Setkání, až nečekaně blízké Napsal uživatel Petr Soldát – Harmonika    PDF Tisk Email
Povídky
Setkání, až nečekaně blízkéPátek ve městě je jako týden před výplatou. Každý ví, tuší, nebo alespoň doufá, že výplatu nakonec dostane, stejně jako každý měsíc, ale to čekání je někdy až nesnesitelné. Ne, že by byla nesnesitelná ta představa, že něco nevyjde tak, jak se to očekává. Pouze to samotné očekávání věcí známých a stálých se vleče tak neuvěřitelně pomalu, že slabším povahám z toho vznikají duševní poruchy, psychózy a různé běsné stavy.
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 7 z 24

Kalendář

<< Září 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
25262728 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc