gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

06.02.2015 Vyhlášení Trapsavce, Vlčiareň a Dárek (Belmondo)    PDF Tisk Email
Trampské zajímavosti
Vzhledem k tomu, že únor je posledním měsícem, během kterého ještě můžete přihlásit do literární soutěže Trapsavec svá dílka, místo úvodu přináším propozice 41. ročníku:
Soutěž je tematicky zaměřená na práce zasvěcené přírodě, trampování a toulání po zemi, skalách i vodě.
Soutěží se v těchto kategoriích:
- OLDPSAVCI - PRÓZA
- OLDPSAVCI - POEZIE
V těchto kategoriích soutěží ti, kteří získali v soutěži tři a více cen.
- NAD 23 LET - PRÓZA
- NAD 23LET - POEZIE
V těchto kategoriích soutěží ostatní v době uzávěrky starší 23 let.
- DO 23 LET - PRÓZA
- DO 23 LET – POEZIE
V těchto kategoriích soutěží psavci v době uzávěrky mladší 23 let.
Pokud se v kategoriích do 23 let nesejde dostatek příspěvků, budou autoři soutěžit
v kategorii nad 23 let a nejlepší práce získá Malého Trapsavce.
Nejlépe ohodnocená práce bez rozdílu kategorie získává hlavní cenu ZLATÉHO TRAPSAVCE!
Každý účastník může do soutěže zaslat maximálně tři povídky a maximálně tři básně.
Omezení délky prací je 1800 slov (podle údajů textového editoru - Word, Open Office atd).
Své práce posílejte na kontaktní e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .
Touto cestou vám bude doručeno zpátky zvadlo na slavnostní oheň s vyhlášením výsledků.
Do e-mailu prosím uvádějte své občanské jméno a kategorii, rok narození, pokud možno i adresu. Uvítáme, když nám současně pošlete svoji aktuální fotografii.
Pokud je to nezbytné, můžete posílat práce běžnou poštou na kontaktní adresu (stačí v jedné kopii). Na přiložený lístek prosím uveďte své občanské jméno a kategorii, případně i adresu a věk. Pokud chcete poslat zvadlo na slavnostní oheň s vyhlášením výsledků, přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
Zasláním své práce do soutěže dávají autoři pořadatelům právo ke zveřejňování těchto příspěvků na internetu i v tisku, a také je používat k propagaci soutěže.
Organizátoři soutěže budou i nadále oslovovat autory a autorky účastnící se soutěže a vydávat jim sbírky.
U příležitosti vyhlášení výsledků bude vydán sborník vítězných prací, který bude všem účastníkům k dispozici zdarma.
Uzávěrka 41. ročníku soutěže Trapsavec je 28. února 2015.
Kontakt: Jan Hafran Frána, Lísková 20, 312 00, Plzeň
Další informace: www.trapsavec.cz
K dnešnímu čtení připojuji dvě dílka z loňského ročníku.
Příjemné čtení
 
 
Vlčiareň
premočený štekotom
vykročil do mínusu
z kameňolomu bývalých kardiatikov
chcel počkať na Godota
a refrén toho opusu
mu aspoň zapískať
alebo povedať pranostikou:
Testament hoboesáka,
ktorý zmákol vagón
má väčšiu váhu,
ako kožená zbierka zákonov
premočený štekotom do nitky
sa prebúdza do úplne iného včera
teraz len nezastať
kroky sú svetlom
bratstva zablatených bagandží
Peter Sancho Košický
 
Dárek
                                
    Vážený a milý kamaráde, zveme tě k oslavě padesátiletého trvání naší osady. Akce se koná v sále hotelu Kratochvíl v sobotu…… Cigareta mi překvapením vypadla z pootevřených rtů. Nalil jsem si panáka, posadil se do křesla a zapálil novou cigaretu. „Už kamarádi pomalu stárnem“,  broukal jsem si. „A nad svým mládím jen rukou mávnem“.  Pitomost, co? Otřásl jsem se odporem. Každý je přece tak starý, jak se cítí - né? A já se cítím dobře a mám se fajn. Tak jakýpak stáří.  Tuhle osadu jsme zakládali krátce po vojně , to nám všem bylo lehce přes dvacet. Já se pak odstěhoval a kluky řadu let neviděl. Je to fakt od nich hezký, že si na mne po tolika letech vzpomněli. Co já jim ale na tu slávu přivezu, říkám si. Nalil jsem si dalšího frťana, zapálil další cigaretu. Přece jim nepovezu nějakou flašku, těch dostanou určitě mraky. Malovat se s nějakou plackou se mi taky nechtělo. To chce něco originálního. Popíjel jsem, kouřil a na nic kloudnýho  né a né přijít. Až později, když už byla láhev pomalu prázdná, jsem na to kápnul. Já jim dám Ilonku.
   Ilonku (35, 172, 60, 4) jsem objevil vloni v létě na jezu pod libštejnským hradem. Seděla na lodním pytli obklopená hloučkem vodáků. Vykládala, že se ztratila jakési  vodácké výpravě. Je si ale jistá, že se pro ni vrátí a tak na ně čeká už druhý den. Také všechny překvapila tvrzením, že přesně nezná jméno řeky, po které připlula, natož  hradu,  který se jí tyčil nad hlavou. Ani chvilku jsem nezaváhal a nabídl Ilonce místo ve své kánoi s tím, že se po zmizelé výpravě po řece podíváme. Ilonka byla ozdobou lodi, zvlášť když si sundala horní díl plavek. Byli jsme rázem středem pozornosti. K naší lodi často přiráželi zvědaví  vodáci. Ptali se na přený čas, na další jez, na počasí. Blahopřáli mi k úžasné dceři,  někteří k úžasné vnučce. Brzy jsem zjistil, že Ilonka je opravdu jen ozdobou. Neuměla pádlovat, neuměla postavit stan,  rozdělat oheň.  Neměla také žádné peníze, ani žádné doklady.  Nad vším jsem mávl rukou a Ilonku si následně nastěhoval do svého bytu. Nesměla ovšem na nic sahat, nic dělat. V kuchyni byla nemožná, pračce naprosto nerozuměla, žehlení jí nešlo, úklidové práce přímo nesnášela.  V něčem přece jen ale vynikala. Byla stále, kdekoli i kdykoli při chuti. Byla nenasytná, přímo posedlá sexem. Její perverze neznala hranic, vše pro ni bylo naprosto normální a zcela běžné. Byl  jsem jí nadšen a všichni známí mi ji záviděli. Po necelém roce soužití s Ilonkou mi  lékař vzhledem k mému pokročilému věku doporučil  změnit alespoň trochu styl mého života. Ovšem chci-li tady ještě nějaký ten pátek být. Rozhodl jsem se tedy k tomu tvrdému, ale nutnému kroku. Myslím tedy k tomu, darovat Ilonku někomu jinému. Z komory jsem donesl Ilončin lodní pytel, nacpal do něj její svršky a sdělil jí své rozhodnutí. Ilonko, budeš se stěhovat!
  V ten sobotní podvečer  jsem po mnoha letech opět viděl své kamarády. Šerifa, Ábela a Toníka. Tři ještě statné chlapy, osmahlé brdským sluncem, ošlehané brdskými větry i dešti. Jejich vlasy i vousy byly bílé jako čerstvě napadaný brdský sníh. Dvakrát až třikrát rozvedení, ostřílení brdští supové. Můj odhad, který se týkal darů k výročí, byl naprosto přesný. Na stole se kupily naivní malůvky na smrkových, březových a nevím ještě jakých plackách. Přístup ke stolu byl zatarasen bateriemi lahví. Můj vstup do sálu s krásnou Ilonkou a naditým lodním pytlem vzbudil rozruch. Oslavenci zvědavě pohlíželi střídavě na loďák a pak na Ilonku, kterou svlékali zhýralými pohledy.  ,,Ahoj kamarádi,“ zvolal jsem hlasem plným dojetí. ,,Rád Vás opět vidím a tohle,“ postrčil jsem Ilonku s lodním pytlem ke stolu, ,, tohle, je teď Vaše.“
  Zlomeni bolem a zármutkem, oznamujeme všem kamarádům, že na svůj poslední vandr odešel náš šerif… Cigareta mi překvapením vypadla s pootevřených rtů. ,, Ty vole, šerif zemřel krásnou smrtí. Ta Ilonka musí bejt ale ďábel! Stěhuje se teď ke mně,“ připsal mi na šerifovo parte osadník Ábel. Nalil jsem si panáka, zapálil další cigaretu a posadil se do křesla.
  Strašnický krematorium praskalo ve švech. Tak Ábel  to už má taky za sebou. Pevně jsem stiskl pravici poslednímu z trojice brdských matadorů, Toníkovi.  ,,Ty vole, představ si , že Ábel zemřel ve vířivce s Ilonkou na klíně! No,krásná smrt, co říkáš?“ ,,Jo, krásná smrt Toníku. Hele slyšel jsem, že se k tobě Ilonka nastěhovala. Je to pravda?“ Přikývl. Blahem a štěstím mu zářily oči.
  Z poštovní schránky jsem vyndal  typicky brdský občastník Brdská vločka a zběžně jej prolistoval. ,,Sebevražda známého brdského trampa Toníka,“ hlásil palcový titulek. Cigareta mi překvapením vypadla z pootevřených rtů. Nalil jsem si panáka, zapálil si další cigaretu a posadil se do křesla. Článek pokračoval. Dopis sebevraha na rozloučenou:  Ilonko, stále Tě miluji!
   Z rozjímání mne vyrušil domovní zvonek. Odklopil  jsem krytku dveřního kukátka. V zorném poli stál lodní pytel!
Miroslav Wandri Neuwirt
2. místo v próze nad 23 let Trapsavec 2014

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2 3 4
 5 6 7 8 91011
12131415161718
1920212223
2628   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc