gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.12.2000 Na pomezí - Corrs a Clannad - kríženci s lidovkou (II. díl) (Michal Mandelinka B. Pravec)    PDF Tisk Email
Seriály

Corrs i Clannad se už asi víceméně ponořili do vln popu, ale nebylo tomu vždycky tak. I tam ovšem představují vysokou hudební kvalitu. Mým přáním je, aby jste se pokusili k nim najít cestu. Dle mého soudu je to moc hezká hudba na relaxaci a také velký inspirativní zdroj, jak se dá naložit s lidovou muzikou. Obě kapely pocházejí z Irska. Obě spojuje krevní pouto. A obě vycházejí z kořenů původní irské hudby. Nenajdete tam kouzelné dudy a píšťaly, nýbrž housle, které se proplétají s bicíma, elektrikou na straně jedné (Corrs) a harfu s elektrickými varhany na starně druhé (Clannad). Co ještě mají společného jsou překrásné vokály a písně, které by vyzněly i kdybyste je hrály jen na jednu kytaru. Pojďme k představování.

CORRS

Už hodně hektolitrů Guinessu proteklo pípami pubů od doby, kdy tahle irská sourozenecká čtveřice zaujala směskou popu, rocku a folku se slyšitelným vlivem irského folklóru na albu Forgiven Not Forgotten. Je k naší smůle, že dnes se o pomezí nedá s jistotou mluvit. Posledním albem spíš vykrystalizovali Corrs do čistého popu. Ovšem jejich první dvě CD, výše zmiňované album z roku 96 a Talk on corners z roku 1997, jsou o něčem jiném.

Co jim ovšem zůstává je umění udělat písničku. Na prvních dvou deskách však zakomponování lidových a folkových prvků do popové písně ze sametově čistými vokály bylo pro mě něco doposud nepoznaného. Kvalitu dívčích hlasů odborníci vysoko cení a ohledně Andrei Corr tvrdí, že má jeden z nejpříjemnějších hlasů, který můžete v rádiu slyšet. První dvě desky nebo unplugged jsou skvělým hudebním zážitkem.

Můžu dodat na závěr. Hudba The Corrs je líbivá, ale přitom vůbec není vypočítaná na efekt. Dnes vím, že podobně zní desítky irských kapel, ale tahle rodinná grupa má prostě písničkářství v krvi a tím se nejvíce odlišují od jiných.

CLANNAD

Tohle povídání bude hádankou. Na vás je zjistit kdo to je, kdo že to se skupinou hrál?

Pochází z devíti dětí a narodila se 17.5.1961. Pochází z vesničky Gweedore v hrabství Donegal na severozápadě. Doma se vždycky provozovala muzika, oba její rodiče hráli před tím, než se usadili v tancovačkové kapele. Otec Leo je majitelem hospody Leo´s Travern a matka Baba je učitelkou hudby v místní škole.V roce 1968 založili bratři Ciarán a Pól Brennanovi spolu se strýci Padraingem a Noelem O´Dugainovými skupinu tradiční irské muziky "An Clann As Dobhair" a začali s ní objíždět festivaly. V roce 1973 přibrali sestru Maire, změnili název na Clannad a zrodila se legenda.

V roce 1975 ke Clannad přicházejí zvukový inženýr Nicky Ryan a novinář Fachtna O´Kelly. Oba věří tomu, že kapelu čeká velká budoucnost, a snaží se o tomtéž přesvědčit i amatérské muzikanty. Třetí LP Dúlamán už produkuje Ryan.

Mezitím .... dokončila církevní internátní školu a po vzoru své matky absolvovala hodiny piána. Pět let studovala vážnou hudbu a hru na klavír (mimo jiné se učila hrát na housle). Dokonce jedno léto sama hru vyučovala, ale už tehdy jí bylo jasné, že chce v životě dosáhnout něčeho víc. Clannad zvolna propracovávali svou neortodoxní směs folku, jazzu a vážné hudby. Repertoár stále výhradně tvořily lidové skladby a písně. Po ukončení školy v roce 1980 vedla cesta ... rovnou do rodinné kapely. Hrála na klávesové nástroje a vypomáhala při sborech, které už tehdy začaly být typické pro Clannad.

Na albu *Crann Úll* (1980) Eithne zpívá a hraje, přestože na obalu o tom nenajdeme žádné slovo. Deska patří možná k nejkomornějším v tvorbě kapely vůbec. Harfu a flétnu, doposud dominantní nástroje Clannad, doplňuje tentokrát na albu až výtvarně bohatý a citlivě volený zvuk kláves. Objevil se ještě další nový prvek - první autorská píseň Ciarán a Máire. Následující deska Fuaim se (nepochybně též díky Ryanovi) nese ve znamení dalších experimentů. V instrumentaci se objevují kromě syntezátorů hostující elektrická kytara, bicí, saxofony a klarinet, přibyl další skladatel - Pól. Prophet - rodinný chór tak dostal křídla a vznikla poznávací značka kapely. Nové pojetí sborů se objevilo ve skladbě Harry´s Game, ústředním motivu hudebního doprovodu k TV seriálu Robin Hood, který Clannad vyslal mezi slavné.

Těsně před tímto úspěchem odchází nejmladší ... z kapely. S ní odchází i producent Nicky Ryan. Zjevně se, ve trojici s Nickyho manželkou Romou, shodli na hudebním názoru i perspektivách mladé muzikantky, přeci jen trochu deprimované uspořádáním v rodinné kapele. Rozchod byl přátelský, leč neobešel se bez hořkých pocitů na obou stranách...

Pro ... byly a jsou rodinné svazky a tradice důležitou součástí života, a tak odejít bylo nelehké. Přesto se nakonec nastěhovala do dublinského domova Nickyho a Romy, kde Ryanovi bydleli spolu se svými dvěma dcerami. Součástí domu je i šestnáctistopé studio. (Jak Eithne sama říká: "Zvenku to vypadá jak nafouknutá garáž...".) Na radu Fachtny O´Kellyho (další odpadlík) se začala obírat myšlenkou hrát sama. A po vydání desek The Celts a Watermark už nastoupila cestu ke slávě.

Víte, o koho se jedná? Ten, kdo poznal Enyu, je prostě borec. A pro ty, co to nevěděli jako já, je to milé překvapení. Musím uznat, že obě tvorby Clannadu i Enyi jsou si podobné a přitom se odlišují. Enya je až příliš mystická a éterická a spoléhá se především na své klávesy. U Clannadu je nástrojové obsazení mnohem pestřejší. Maire Brennan, zpěvačka Clannadu, je stejně jako Enya skvělá, ale má oproti ní výhodu silného mužského sboru. Nebudu už házet superlativy a jen vám doporučím, dle mého soudu, to nejlepší.

Clannad :
Banba 1997
Crann ull 1980
Landmark 1998
Lore 1996
Magical ring 1983
Maire Brennan (sólové projekty) :
Perfect time 1998
Místy eyed adventures 1994


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
25262728 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc