gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.02.2001 Jak je to se zpěvem - výraz po druhé (Michal Pravec)    PDF Tisk Email
Seriály

Původně jsem chtěl napsat jeden článek o zpívání, jenomže se mi to nějak nevešlo do rozumné velikosti. Tak jsem si řekl, budou díly dva. Nad můj článek však nadepsala redakce seriál a to mě trochu zaskočilo. V obavě, kdo to bude číst a jestli mám o čem psát, jsem byl na rozpacích. Pak, ale přišly velmi pěkné reakce čtenářů, a tak jsem se rozhodl, že dílů bude určitě víc než dva a budu psát podrobněji. Budu se snažit vás obohatit o své zkušenosti a názory. V druhém díle se tedy ještě vrátím, oproti původně plánované intonaci, k výrazu zpěvu.

Ještě něco k výrazu zpěvu.

Další z minirad zní: Nepodceňujte správné dýchání, které je podstatou dobrého zpěvu a hlavně výrazu.

Mám kamarádku, která velmi slušně zpívá. Když zpívá, tak dokonale procítěně - žádná leklá ryba. Jenomže když má zdůraznit pasáž silným nebo zvýšeným hlasem nedostává se jí dechu a vyzní ta pasáž slabě. V tomhle obdivuji Lucku Bílou - ta má, ale plíce. V určité části je potřeba zařvat, někde zpívat dlouhou tichou pasáž, a přitom nesmíte zpívat falešně. A toho dosáhnete zejména břišním dýcháním. Je to vlastně tlak břišních svalů, jenž stlačuje bránici a tak plynule vypouští vzduch z plic. Je to jako když vykonáváte činnost v místnosti, kde je uskladněná mouka dvounulka. Kdo hraje na dechový nástroj ví o čem mluvím. Poradím vám na to jednoduché cvičení : Opřete se břichem o futra a nadechněte se do břicha. Pomalu vypouštějte vzduch z plic, ale břicho nesmí klesnout a počítejte do 30. Několikrát zopakovat. Obdoba cvičení je lehnout si na tvrdou zem a dát si pár knih na břicho nebo se chytněte v pase a tlačte proti břichu. Časem vám to půjde a věřte mi, že tím uděláte velký skok ke Kájínkovi Gottovi.

Další mojí radou za lepším výrazem je: při výuce výrazu zapomeňte na český folk.

Je to trochu drsné, ale vysvětlím vám to. Nechci se připojit do řady módních výkřiků "všechno, jen ne folk !" . Ne, mám jej rád, vždyť jej provozuji. Myslím si však, že by potřeboval ozdravnou injekci. Zpestřit a obohatit zvenčí. Folk u nás není pro zpěváky, až na pár výjimek, inspirativní a kolem nás je dobrých vzorů v jiných žánrech dost. Jazz, swing, lidovka nebo rock, muzikál nebo folk zahraniční (viz. rubrika Na pomezí), jsou velkým pomyslným "obchodem", kde se dá "nakupovat" výraz po kilech. To spektrum je velké a vašemu výrazu ve folkové muzice to může pomoci. Občas mi totiž připadá, že se kapely na pódiu nevyměnili a zpěváci tam stojí pořád ti samí - mám pocit uniformity folku 80. let. Jako Spirituál kvintet, Kamelot, Nerez, Folklok, Nezmaři a dnes už i Čechomor tu zní podobně další desítky kapel. Myslíte, že přeháním? Ani ne. Mladí hledají své vzory. Tak tomu bylo a bude. To je v pořádku. Jenomže naše malé folkové hudební nebe nezaručuje, žádný velký hudební rozptyl. A tak se odlijí "mladí a neklidní" dle výše uvedených několika málo forem. Posluchač by, ale měl ihned poznat, že jste to vy a ne nikdo jiný.

Můžu kupříkladu říct své vlastní vzory ve zpěvu a uvidíte jaká je to pestrá směsice :

J. Pavlica (Hradišťan), F.Černý (Čechomor), K. Zich (Spirituál kvintet), I. Anderson (Jethro Tull), DIO (Black Sabatt, Rainbow), J.Lennon, P. McCartney, L. Amstrong, D. Hůlka, Roman Vojtek (muzikál Vlasy, West side story), O.Havelka, R. Palmer atd.

Nedávno jsem se učil zpívat píseň Woderfull Live, kterou proslavil Louis Amstrong. Intonačně lehká věc, ale tu píseň udělal Amstrong nesmrtelnou právě tím výrazem a řeknu vám, to je panečku fuška se to naučit zpívat odlehčeně pohodově, aby mu ten "nádherný svět" uvěřil i ten největší skeptik - kritik.

Z mých malých zkušeností vám můžu říct, že z tohoto zkoušení a poslouchání si odnesete velký vklad do muziky vaší kapely. Protože když to zazpíváte vy ze svým výrazem a zahrajete na akustické nástroje, dostanete z toho zcela něco jiného, než co to původně bylo. A tak může vzniknout nová věc, nový zvuk vaší kapely a můžete si za to sami.

Poslední minirada k výrazu: Posluchači v naprosté většině vnímají právě jen zpěvákův výraz a rytmus ( např. úspěch hip hop disco), takže si uvědomte jakou váhu a důležitost v kapele máte, a že to musíte všechno prodat a vyklopit, co ve vás je. Vašemu výrazu, barvě a rozsahu hlasu by se měla kapela přizpůsobit a stavět na něm. Když cítíte, že v této tónině nebo rychlosti, ve které se to kapele dobře hraje, to není ono, vyzkoušejte jinou až budete mít pocit, že vám to sedí jak ulité. Někdy je s instrumentalisty potíž, ale buďte tvrdí a trvejte na svém. Vím o čem mluvím.

Doufám, že tohle dlouhé povídání o výrazu, Vám alespoň trochu k něčemu pomohlo. Mně ano, vykecat se.

(pokračování příště)


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
25262728 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc