gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

03.04.2008 Jak chutná Jananas (Džexna)    PDF Tisk Email
Reportáže

Před více než měsícem, po společném vystoupení Ondry Ládka a Jany Infeldové v kavárně Carpe diem, jsem si slíbila, že si nenechám ujít koncerty s jejich domovskými kapelami Xindl X a Jananas. No, a v sobotu 15. března se naskytla příležitost obě skupiny vidět, a to opět v Carpe diem, v klubu, který se za poměrně krátkou dobu stal vyhledávaným místem pro prezentaci současné muziky různých žánrů. A co se mezitím stalo nové? Ondra, jako sólista Xindl X, si dorappoval do dubnového oblastního pražského finále Porty a Jana s Jananasem byla vybrána do českého Konkursu Zahrady.

Ondru a Janu jsem vám blíže představila v článku Jsem dysgrafik fik a dyslektik tik?  . Přejdu tedy rovnou ke koncertu. V Carpe bylo husto, dá se říci přímo narváno, ale také poměrně hlučno, zejména v zadní části kolem baru. Velký divácký zájem v klubu potěšil, jenže ti, kteří se přišli spíš bavit, poslech rušili. Připočteme-li k tomu i kvalitu ozvučení, která nebyla ideální, dojem z koncertu byl poněkud roztříštěn především u první kapely Xindl X. Skupinu Xindl X tvoří Ondra Ládek - zpěv, akustická a elektrická kytara, Filio Havlíček - baskytara a Robert Švehla - bicí. Slovo "xindl" evokuje představu někoho eklhaftního, zavrženíhodného a spořádanou společností ignorovaného tvora. Ovšem Kapela Xindl X hraje velmi příjemně aJananas - foto: archiv kapely © umírněně a nechává vyniknout jednak hiphopovým songům Ondry Ládka o poněkud drsném a cynickém a agresivním světě, druhak dobře dotváří náladu písniček klasičtější stavby. Ondra rappuje o setkávání a míjení, o strachu ze stereotypu, o odcizení a osamělosti, o deziluzi, o tom, co čas od času smýká každým při snaze zachovat si svou, byť nedokonalou, jedinečnost. Dysgrafik, Restart, Nech to koňovi, Styky (Chci s tebou plout po řece Styx/ a je mi fuk, žes měla styk s Pepou či Frantou, Colou či Fantou/ Korporací tou i tamtou?) Mamut, Cool v plotě, Moje malá milá, Relativní blues a nádherná folková S lítostí vám oznamujeme ( že po dlouhé nemoci nás opustila láska/ Podlehla strachu a rozumu a věčný nechuti dávat si sliby/ S lítostí vám oznamujeme, že po dlouhé nemoci nás opustila láska/ Rozloučení se koná už dnes, zváni jsou všichni, kterým láska chybí?) Ondru většinou slyšíte "fuckovat", ale za tím vším nenápadně a neodbytně probleskuje obyčejná touha po lásce a porozumění. V závěrečné třetině bloku Xindl X řadil songy spíše s depresivním účinkem a diváci, možná zahlceni množstvím slov, začali ztrácet pozornost a díky hluku začalo být i hůře rozumět textům. Přídavkový Anděl, jinak bomba koncertů, tak poněkud zapadl. Snad proto mě v závěru koncertu napadlo, a prosím, nekamenujete mě za to, že Ondra Ládek je takový Jiří Smrž. Oba intenzitou a smrští závažného textu svých výpovědí při delším poslechu naprosto stravují mou pozornost. Oba plní touhy a pochybností, jen s tím rozdílem, že Smrž v duchovní rovině a Ládek je tvor ryze pozemský.

Pokud jsem posledně Janu Infeldovou chválila za lehkost projevu a ideální posazení hlasu pro blues, šanson a přirozenou schopnost ztvárnit písničku jako malou dramatickou formu, netušila jsem, jak se všechny předpoklady ještě výrazněji projeví v písničkách, které píše pro Jananas. Nejdříve pár slov o skupině. Zpěvačka Jana Ivanovič-Infeldová, kytarista Jan Vávra a baskytarista Jaromír Fulnek. Jananas se dali dohromady v roce 2005. O rok později natočili demáček Jananas a Demo co?, v závěru loňského roku zvítězili na portálu i-legálne.cz v písničkové hitparádě Inkubátor s písničkou Zapatama a získali dva dny v nahrávacím studiu. Pro Jananas jsou charakteristické střídmé akustické aranže a především příjemný alt Jany Infeldové a její pěvecký výraz, který nezapře hereckou průpravu. Hudbu většinou skládá Honza Vávra, Jana píše texty a písničky jsou vskutku zábavné, hravé, vtipné s naznačenými pointami, které nechávají prostor pro posluchačovu fantazii. Inspirací bývají obyčejné věci jako je lednice, nebo kecky (úžasná milostná píseň, v níž se dívka děsí, když ji chce milý zlíbat nožky, zvlhlé v mokrých keckách), nebo různé typy lidí, či známé osobnosti - rosnička Taťána Míková, potetovaný hudební skladatel Vladimír Franz, či chirurg, jehož příprava čaje probíhá jako operační zákrok za asistence celé rodiny. Jana má cit pro slovo, každou slabiku a dokáže textu dát vždy ten správný výraz. A poradila si i s jadrnými výrazy v songu o blbém dni, které v jejím podání vůbec nevyznívají sprostě. Bloček písniček Jananasu byl sestaven tak, že se i hlučnější část Carpe nechala zlákat k poslechu a tolik nerušila. Jananas prostě chutnal všem.

Koncert to byl vskutku vydařený, jak Xindl X, tak Jananas přinášejí na naši hudební scénu vítané oživení a mně nezbývá, než doporučit vám, milí posluchači a i vám milí dramaturgové, oběma seskupením věnovat svou pozornost.

http://bandzone.cz/xindlx

http://bandzone.cz/jananas


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
2527 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc