gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

30.06.2006 Zhudebněné obrazy z minulosti i současnosti (Ivan Kott)    PDF Tisk Email
Recenze

U Indies Records vychází Josefu Lábusovi nové album nazvané Pepa Lábus a Spol. - Vzlétají ptáci, a ten Spol. tvoří kytarista Jaromír Ticháček, baskytarista Tomáš Nýdrle, perkusista Michal Drašar a Daniel Kahuda, hráč na galicijské dudy, niněru a flétnu. Jednou se s perkusemi zapojí také Radek Götz, a v písni hrubínovsky nazvané Srpnová neděle si zahraje na sopránsaxofon Petr Kutáček, který je zároveň autorem obalu, bookletu a použitých fotografií. Texty všech jedenácti písní napsal Pepa, s melodiemi je to také tak s výjimkou písně Jen Měsíc, která vychází z populární lidové písně z Bretaně. Tato hudební oblast byla pro Pepu určitě jedním z inspiračních zdrojů, stejně jako jeho oblíbená lidová hudba ze Skandinávie, což ve výsledném zvuku navíc podtrhují zajímavé nástroje Dana Kahudy, především dudy a niněra. Z textů písní zaznívají ohlasy dávných bájí propojených s přírodou i vesmírem, ale i s lidskými osudy. Staré rituály se mohly odehrávat v Bludišti (Myšlenky tisíckrát nevyřčené/ dusí se nad námi v tuhnoucím tichu/ Veletok začíná u pramene/ zápasí s vlnami bez oddychu) nebo vealt Skalním chrámu (Vítr tančí skulinami/ s písní starší nežli skály/ Tma se svíjí mezi trámy/ světlo její ostny pálí) za přispění Tekutého ohně (V tekutém ohni nebe se taví/ veškeré děje se ve výhni slily/ Hlínou se proplétá tušení trávy/ s čekáním na dotek životní síly), který v Podzimní bouři (Ježí se kocouři v tichu se topí hlasy/ už je to zase tady/ Z lesů jde za bouří cosi co občas asi/ chodí až do zahrady) bojuje se Zatměním (Stíny jdou zpátky všechno se mění/ Vrácený kroků hlas a ticho se jím plní/ Rozkvetlá duše teď po zatmění/ vzbuzeným ptákům zas už v polích sype zrní), aby vše skončilo smířlivě Ve vánku (Potichu ve spánku ztrácí se brána/ na chvíli skončily vzpomínky let/ Zahalen do vánku s příchutí rána/ tančí čas kolem nás přes úsvit zpět). Album sice není komponováno jako sled písní dějově na sebe navazujících, ale určité souvislosti tu existují, tématické i hudební. Pepovo vyznání hudebním láskám se projevilo mimo jiné v tom, že album nazval úvodními slovy písně s bretaňskou melodií, i složením písně Vřeteno, což je český překlad jména populární finské kapely Värttinä, kterou jsme už měli možnost slyšet i v Praze.

Album bylo pokřtěno 8. června při koncertu kapely v klubu Vagon, zpívajícím kmotrem byl Jakub Noha a hostující "pokapelou" Původní Bureš.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
2527 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc