gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.09.2001 Radůza - Andělové z nebe (Tomáš Zeno Václavík)    PDF Tisk Email
Recenze

 

 • Indies recordsi
 • Obsahuje písně: Cestou do Jenkovic - Dnes v noci nad světy - Sedím tiše - Co mě to bolí - Autobus - Svítí slunko, svítí - Bílá hlína - Ráno - Do Afriky - Stojí kámen, stojí - Nahoru, dolů - Leden, je leden - Lišák - Jednou to pomine - Tracyho tygr - Andělové z nebe.
 • Celkový čas 50:47.

   

  alt

  Společnost Indies records je již delší dobu jedním z nejvýraznějších tuzemských vydavatelů, možná právě díky tomu, že se jako jedna z mála věnuje menšinovým žánrům. A není proto divu, že album pražské písničkářky Radůzy spatřilo světlo světa právě pod hlavičkou Indies. Těžko říct, zda se jedná o prvotinu či nikoliv. Indies jej sice samo označuje za debut, avšak Radůza už má za sebou oficiálně vydanou živou nahrávku z roku 1994, která vyšla pod názvem Blues? na magnetofonových kazetách. Nicméně tentokrát je nahrávka dostupná ve formě CD, je studiová a má název Andělové z nebe.

  Už předem prozradím, že deska je vynikající a že vám rozhodně doporučuji si ji sehnat, a to pokud možno formou zakoupení originálního nosiče. (Teď se asi někteří divíte, že je něco takového jako originální cédéčko dnes ještě vůbec k vidění - no, věřte nebo ne, ale mám jeden exemplář doma, tak o tom něco musím vědět.) Trošku mne sice mrzí překlepy v textech, které jsou otištěny v bookletu, ale to se dá přežít. Album pro mne bylo zvláštní hned na první poslech. Já jsem si totiž části písní pamatoval. Text, melodii, použité nástroje - to vše jsem měl v paměti, což je pro mne zkušenost velice nezvyklá. Většinou potřebuji několik opakovaných poslechů, aby si má chatrná paměť a pomatená mysl všimla a zapamatovala nějakou tu originalitku. Radůza je zkrátka tak výjimečná, že pokud ji jednou uslyšíte, vždycky příště ji spolehlivě rozeznáte.

  Desku produkovala Zuzana Navarová, která kdysi Radůzu objevila a od té doby jí pomáhá při jejím vzestupu. To se projevilo na preciznosti provedení i na aranžmá. Žádné tóny, takty či slova navíc, ale zároveň nic nechybí. Radůza je výhradní autorkou hudební složky, se čtyřmi texty jí vypomohla již zmíněná Zuzana Navarová. Album není nijak ošizené ani co se týče délky. Ta dokonce přesáhla padesát minut, vyjádřeno počtem písní rovných šestnáct.

  Radůza střídá v jednotlivých písních nástroje, kytaru mění za akordeon, a stejně tak se mění v písních i ona. Jen její výraz, její myšlení a její sdělení v textech zůstávají stejná. Hned v první písni Cestou do Jenkovic se dozvídáme, že:

  ...A čápi
  z komína od cihelny
  zobákem klapou
  asi jsou nesmrtelný...

  Střídá styly, krásná je píseň Lišák, ve které je možné stejně tak dobře najít prvky blues, jako motivy typické pro pouliční provedení šansonů. Dětem může být příjemná hravá skladba Do Afriky. Rozhodně se nedá v souvislosti s Radůzou mluvit o klišé, o neoriginalitě či snad dokonce jednotvárnosti. Každý posluchač si jistě najde svůj kousek, který v něm dobře ulpí jako suvenýr dovezený z neznámé země, a může se společně se mnou těšit na příští album nebo zajít na představení Lišák (Spolek Kašpar), ke kterému Radůza složila scénickou hudbu.


 • Sdílet na...
  Kam dál?

  » 28. Folkové prázdniny 2013 o lásce a lidské náklonnosti (FOLKtime.cz)

  » Radůza vydala album Kupředu plout z koncertu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (FOLKtime.cz)

  » Neplánovaná reportáž ze Sezimova Ústí (Pavel Černý)

  » Domasa, dofrasa, je tu soutěž o andělské cédéčko! (FOLKtime.cz)

  » Radůza - Z pohádky do reality (Karel Vodňanský)

  Komentáře pro tento článek
  Přidat Nový Hledat RSS
  Jméno:
  Email:
   
  Název:
  Naše hlavní město
   antispamová kontrola
  UBBKód:
  [b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
   
   
  :-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
  :!::?::idea::arrow:
   
  Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
   
  Karel  - Re: Radúza - Andelové z nebe   |.xxx |12.02.2002 19:55:00
  Jarku, ty kluku ušatá! Souhlasím a obdivuji...
  Už vím, kdo bude psát recenze na mé nové album...:

  3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

   

  Kalendář

  << Prosinec 2022 >> 
   Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2 3 4
   5
  21232425
  2627283031 

  Přihlášení

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  FOLKtime.cz
   

  Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc