gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

27.05.2004 Nad druhou knihou Zbyška Rašky U vytopeného bubeníka (Tomáš Pohl)    PDF Tisk Email
Recenze

Zbyšek Raška - U vytopeného bubeníkaPřed sebou mám přečtených padesát stránek novely Zbyška Rašky s názvem U vytopeného bubeníka.

Povodeň v srpnu 2002 poznamenala životy spousty lidí. Lidé jako já, kteří bydlí vysoko nad hladinou řeky, znají zážitky z této povodně jen z vyprávění, článků a televizních reportáží. Často přemýšlím o tom, jak málo stačí k tomu, aby se život určitého člověka změnil, převrátil, aby hledal úplně jiné hodnoty, než jsou ty dosavadní.

A najednou stojí člověk jen s holýma rukama proti hučící vodě, ohni, proti střelám. Bojuje o přežití, s hladem a žízní. Najednou jsou všechny starosti jen bývalými, malichernými, vše je zapomenuto  a zbývá boj. Především boj se sebou samým. Kde jsou všechna předsevzetí, zásady, vžitá pravidla o tom, co se má a co se nemá?

Člověk stojí na holé zemi a poslouchá dávno zapomenuté písně pralesních bůžků z dob, kdy základní hodnotou bylo přežít.

Novela Zbyška Rašky o tom vypovídá. Vypovídá o událostech nedávno minulých, v mikrosvětě jedné rodiny. Takových příběhů se v onom temném létě odehrálo tisíce.

Ale příběh Zbyška Rašky nezná efektní heroismus zachránců, bolest zachraňovaných zobrazované " investigativními" novináři, kteří vyzdvihují jen vlastní ego.

V novele jde jen o několik dnů za povodně v Českých Budějovicích. Ve dvou vlnách došlo ke zničení zařízení domku, k dvojímu útěku a nakonec k návratu do světa bahna a špíny. Ale nad tím vyrostlo něco nového. Něco, co dřímalo a existovalo mezi řádky vztahu Zbyška a jeho ženy Pavlíny. Bez velkých slov a gest tu vyrůstá láska bez flitrů a efektu, prostý lidský vztah, který není založený na majetku, kdy po jeho ztrátě dojde k destrukci něčeho, co vlastně nebylo.

Ale nejde jen o popis, což u Zbyška Rašky není možné. I nad přívalem povodně se klene duha poezie Zbyška Rašky. Zbyšek Raška vnímá o trošku víc než ostatní a umí své vnímání zobrazit svým typickým rukopisem.

Knihu jsem přečetl jedním dechem. K povodni roku 2002 se asi budeme často vracet. Byl bych rád, kdybychom se stejně vraceli i ke knize Zbyška Rašky. Zaslouží si to.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Prosinec 2022 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2 3
 5 8
13
21232425
2627283031 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc