gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

23.08.2004 Fleret 2004 - s kanónem na vrabce? (Šaolín)    PDF Tisk Email
Recenze

Ačkoli co se alespoň festivalového hraní týče, nedá vizovický Fleret bez moravské folklorní královny Jarmily Šulákové ani ránu, i na další řadovce se bez jejích služeb skupina opět obešla a nutno říci, že možná i proto působí PUMKANONEM velice kompaktním a přirozeným dojmem. A to i přesto, že Hrach i jeho souputníci ve studiu Českého rozhlasu Ostrava už tradičně připravili pestrou míchanici hudebních stylů, zalitou do typického fleretovského soundu a okořeněnou - jak jinak - vpravdě valašskými tématy, nejlépe charakterizovanými refrénem páté Dajme si do cimbála: "Trumpetu nemáme/ Břuch aspoň nerezaví/ A estli zrezaví/ Špekem sa zasej spraví/ A když sa třeba aj nespraví/ Stejně si vypijeme na zdraví".

PUMKANONEM, což ukazuje například i právě probíhající sezóna, přináší několik zjevných hitovek, takže potenciální kupující nemusí mít vůbec obavy, že by si s sebou domů v plastovém obalu přinesl bůhvíjakého zajíce. Ať už je to altdruhá skladba alba Aj bylo nebylo, typicky hrachovsko-myslivečkovská Z  Ameriky na Habeš a nebo nádherně napsaná a zaranžovaná Už sa mi o tobě nezdáva, která má dle mého velkou šanci překonat i takový hit, jakým je už zlidovělá Zafúkané.

Vzhledem k faktu, že album obsahuje 15 tracků, by se dalo předpokládat, že zde objevíme i několik "vycpávek", ale při prvním ani desátém poslechu jsem se nedokázal rozhodnout, které z těch patnácti by to měly být. Každá píseň má své místo a svůj účel. Dohromady to činí PUMKANONEM  barevným a rozmanitým, což mě osobně vhledem k "usazenému" a hudebně záměrně příliš neexperimentujícímu Fleretu poměrně překvapilo.

Zajímavým receptem, jak běžné písňové album zpestřit a oživit, může být v tomto případě třeba halekačka Halekačka. Ještě před tím, než jsem se podíval do bookletu na jméno autora textu, bavil jsem se představou, že v duchu typicky fleretovského humoru by pointou písně mohl být prostý fakt, že Hrachova košulenka je vypraná v Arielu (tolik můj jemný smysl pro současnou world music se vším globalizačním všudy), ale pokud si text Jana Vyorala i vy poslechnete a uslyšíte pointu skutečnou, budete mít Flerety rádi za to, že zůstali i po staletích ústrku a nesvobody hrdými příslušníky svého etnika, a že s Vyoralovým textem zbytečně neexperimentovali. Jak říká v jednom slavném dialogu Werich Horníčkovi: "Dojal jste mě, že jste zůstal Čech".

Docela vtipný mi také přijde remix úvodní skladby Na uvítanů - přílet, kterou nejprve statečně nazpíval typický nezpěvák Karel Machač a posléze upravil Tomáš Vunderle, ukrytý tentokrát pod identitou DJ Coudelky. Trochu překvapivá je na PUMKANONEM také účast někdejší popové hvězdy Věry Špinarové, která si zde v epizodní roli zaúčinkovala v refrénu písně Blues o zlatém zubu. Podobně nenápadně před lety začala i spolupráce Fleretu s Jarmilou Šulákovou. Že by se v okolí Fleretu chystala nenápadná "normalizačně-generační" výměna? Nechme se překvapit?

CD PUMKANONEM, máte-li Fleret alespoň trošku rádi, si určitě pořiďte, patří k těm lepším, které na svém kontě smělí vizovjané mají. Od případného pálení či stahování by vás možná mohl odradit graficky vkusně a vtipně zpracovaný booklet, který obsahuje všechny texty a spoustu zajímavých a objevných fotografií.

Fleret - PUMKANONEM - Na uvítanů-přílet, Aj bylo nebylo, Už sa mi o tobě nezdáva, Dajme si do cimbála, Hotel Ogar, Z Ameriky na Habeš, Poslední uniforma, Halekačka, Bílá ofca rodiny, Z ostudú su jedna ruka, Ogaři, ogaři, Song pro dřevorubce Ondžeje, Blues o zlatém zubu, Rozestýlám, Pum kanonem-odlet - celkový čas 42:16 - vydala BMG v roce 2004


Sdílet na...
Kam dál?

» Jak bych hlasoval do anket (Miloš Keller)

» Dvacáté Okolo Třeboně v obrazech (Školník)

» Fleret s Jarmilou Šulákovou v Novodvorské zrušen (Lukáš Kosprt)

» Co je nového u ... Porty? (o.s. PORTA )

» Co je malé, to je milé, aneb nejen Zahradou je festivalový divák živ (Lucy Nováková)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
21
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc