gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

06.05.2005 Barvy vybledlého krásna (Hanka Hosnedlová)    PDF Tisk Email
Recenze
Ačkoliv poezie nemá právě na růžích ustláno, nikdy tenhle úmorný boj s knižním trhem a záj
zdroj: http://freegrass.webpark.cz/

Tomáš Moravec co by banjista
u skupiny
Freegrass
zdroj: http://freegrass.webpark.cz/

mem vydavatelů úplně nevzdala. Takže se čas od času jako sluneční paprsek v šeru objeví knižní titul, který je poetickým poslem naděje. K  takovým knížkám patří i Vybledlé krásno Tomáše Moravce. Ještě voní po tiskařské černi, ale také v ní uslyšíte tenkou linku nápěvu z tajných zákoutí duše.
Jméno Tomáše Moravce si většina z vás spojuje se skupinou Pouta, v níž působil a také v aktuální souvislosti s dalšími hudebními formacemi Modrou krfí a Freegrassem. Jako od hudebníka jsem tudíž od něho čekala básně ve vázaném verši rytmikou spíše připomínajícím písničkové texty. Ale není tomu tak - Tomáš volil k oblékání svých myšlenek vesměs verš volný a výjimky s rýmem vypadají spíše jako nahodile rozkvetlé kytky na louce slov, než jako cílený záměr květinového záhonu. Nicméně také v této sbírce se najdou básně vymykající se této stručné charakteristice, jako třeba sonety, i když i u nich si autor vytváří vlastní matematické vzorce rýmu.
Každý z pěti tematických oddílů této sbírky je doplněn černobílou fotografií vesměs s přírodní tematikou, které stejně jako verše mají své jasné kontury zpodobněného, ale nechávají prostor pro osobní představy. Verše Tomáše Moravce jsou plné osobitých metafor, neobvyklých a někdy těžko dešifrovatelných alegorií, ale i nedopovězených všedních tajemství. Jsou jako impresionistické obrazy, kde barva slov a tahy vět znázorňují hloubku prožitku a pocitů, ale nedávají jim přesný neoddiskutovatelný geometrický tvar, který už nenechává příliš možností pro píseň fantazie. Už názvy jak jednotlivých oddílů, tak zařazených básniček jsou samy o sobě malou básní: Časem krásných smutků, Výprodej vzpomínek, Dlaň pod houslemi, Korytem lásky apod.
Sbírka Vybledlé krásno nese titulek podle jedné ze zařazených básní, ale v jejím obsahu o vybledlosti rozhodně hovořit nelze. Je jako sáček cucavých bonbónů - každý z nich má na jazyku trochu jinou chuť a ta, která bude chutnat nejlépe právě vám, bude nesporně pokaždé jiná.

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2 3 4
 5 6 7 8 91011
12131415161718
19202122232425
262728   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc