gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

16.02.2015 MaPoŽa (Miloš Keller)    PDF Tisk Email
Recenze
Tahle zkratka znamená jména tří kapel, jejichž CD mi ležela na stole dost dlouho (až samostatné recenze napsali kolegové) a také se úměrně tomu vracela do přehrávače. Jsou to skupiny, které už mají leccos za sebou, jak z hlediska délky působení, tak z hlediska zkušeností a ocenění, nejsou však ještě stále "ikonami". Aktuálně a bezprostředně formují současný český folk, každá svým způsobem. Troufám si tvrdit, že směr současného českého folku je výslednicí působení i (ale nejen) těchto tří kapel. Jsou dostatečně "in" a výrazově současné, přitom nezapomínají na posluchače a neutápějí se v (sebe)omračujících experimentech, z nichž někteří moji kolegové omdlívají, ale ani oni to do konce nedoposlouchají.
Protože budu srovnávat, budu asi i hodně přirovnávat. Marien je mezi folkovými interprety tím, čím Blaník mezi rozhlasy, Víťa Troníček mezi folkovými skladateli tím, čím Michal David mezi popovými. Na výsost populární, ví jak na posluchače, neklade si za cíl formovat a posunovat, přesto formuje a posunuje. Na desce Ze skla Marien přináší kolekci středně rychlých písní s naléhavými texty, které se v záplavě snahy po upřímnosti trochu začínají motat v kruhu. Nejvíc důvěryhodný je Víťa Troníček v mírně abstraktních, obecných a statických popisech (Láska z roku 68, Zpod větrných mlýnů), při zhudebňování cestovních vzpomínek připomíná zpívaný bedeker (Olešnická) a to, že se nevyvaroval fráze nejfrázovatější, léty tak devalvované, že jí nevěří snad ani on sám, je vysloveně na pranýř (láska a pravda zvítězí v písni Stopy z mysu Roca). Evidentně je tu znát v plné obnaženosti úskalí téměř dvorního autora textů i hudby (Vít Troníček mimo tří písní Radky Havelkové) a kapelníka v jedné osobě. Autorský rukopis Víti Troníčka je tak výrazný a osobitý, současně ale i schematický, že značně omezuje nejen zvuk kapely, ale i autorské ambice ostatních (bez bookletu nejsou skladby Radky Havelkové rozeznatelné). Pravda, ve většině případů nezapomíná jak na zapamatovatelný hudební refrén, tak i na výrazný slogan, takže publikum může zpívat s sebou, aranže zůstávají pestré, současně však úsporné a průzračné. Při pokusu dostat se mimo kruh svých skladatelských schémat se ale dostane do schémat kamelotích (Balada o dvou, Z pod větrných mlýnů), i když ne vždy - vysloveně překvapí Štvanice, příslib vyvolaný touto hned druhou písní na desce se ale dál už nenaplní. Deska mi splývá v jeden příjemný, čtyřicetiminutový blok písniček. Aby nebylo pochyb - deska je to silná, jak jsem psal v úvodu, folk opět o kousek více definující, ale byl problém z ní vybrat výraznou píseň - pozor, nebyl problém vybrat píseň, ale když jsem to konzultoval s několika svými rozhlasovými kolegy, každý jsme vybrali jinou skladbu a tak jsme měli najednou šest "hitů", což samozřejmě tak není (to by to bylo "The best of"), ani to není dobře.

Marien - Ze skla
Marien: Ze skla
Vydavatel: Folk žije!
Vydáno: 2014
Hodnocení desky: 7,20/10
Seznam písní: Láska z roku ´68 • Štvanice • Ze skla • Balada o dvou • Geometrie samoty • Zpod větrných mlýnů • Není sám • Prše v dudeli • Cestou za tebou • Olešnická • Stopy z Mysu Roca • Voda na schodech
Co o albu napsal Dušan Trličík: "Způsob, jak zadržet slunce a prodloužit soumrak, než nastane noc, se tady určitě podařil." (7 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 


S daleko většími obavami jsem čekal na album druhé pardubické skupiny, skupiny Pouta. Nakonec ale byl výsledek opačný, deska Mozaika mě nakonec potěšila víc, vytipoval jsem na ní několik přesných a trefných hitů, současně jsem ocenil i několik vzpomínkových pecek, o kterých jsem si myslel, že už je znám jenom já, protože vlastním kazety, na kterých ty písně tenkrát v osmdesátkách vyšly (a možná ještě na singlu edice Dostavník) - jedná se zejména o skladbu Léto G. Vavřiny, nad níž jsem zaryčel radostí. Této skladbě věnujte mimořádnou pozornost, ukazuje jak melodický, mírně naivní folk osmdesátek funguje i v novém tisíciletí, když se správně podá. Ostatně i Čtyřicetiletá je zjevně inspirována obdobnou skladbou Přes třicet ze stejného období (J. Skala, Ženáči). I na této desce se autorsky mimo jiné objevuje Radka Havelková, ale Pouta vsadila zejména na pestrý autorský výběr současný i minulý (Jíšová, Rohrich, Vavřina, Straka, Brož, Hrdlička, Haas a další), neváhali se (v dobrém) zmocnit i písní, které jsou známé v podání kolegů. Prostě deska je opravdu mozaikou, zatímco výše recenzovaný Marien vložíte do přehrávače od začátku do konce, v případě Pout a jejich Mozaiky máte chuť přeskakovat, vybírat a řadit si písně podle nálady - prostě s deskou pracovat. I u nich jsem měl trochu problém s výběrem "hitu" - a to ve smyslu, kterou tvář Pout představit. Folkově zadumanou (O nebi a peří, O tobě Jarreti říkali...), folkově až moderně trampsky melodickou (U nás se říká, Čtyřicetiletá), historicky reminiscenční (Léto, Pravda za korunu, Stále tě čekám). Deska moc nevypovídá o autorských ambicích členů kapely, spíše o tom, co rádi poslouchají (a hrají). Na skladbách jiných autorů je také evidentně méně prostoru na interpretační seberealizaci, ale i tak, při podřízení se vyznění písně je muzikantský um členů Pout znát. Ke cti budiž řečeno, že se nikde nepokusili převzaté skladby "znásilnit" k obrazu svému nebo šokovat neotřelou úpravou, takže mozaika spočívá opravdu ve výběru písní. Deska potěší pamětníky, potěší i příznivce současného melodického folku a potěší i ty, kteří se podle nálady vracejí rádi k různým částem desky, jak jsem popsal výše. Vytknul bych snad jen dramaturgii desky, kdy začínat dvěma pomalými skladbami je vysloveně chyba a kupujícím při náslechu by mohly zkreslit názor na desku i skupinu.

Pouta - Mozaika
Pouta: Mozaika
Vydavatel: Agentura Casey
Vydáno: 2014
Hodnocení desky: 7,11/10
Seznam písní: O nebi a peří • Jarreti o tobě říkali • U nás se říká • Pár Křídel • Čtyřicetiletá • Život • Hobit • Léto • Postav mi dům • Pravda za korunu • Stále tě čekám • To se poddá • Closer To Fine • Malá mořská
Co o albu napsal Tomáš Doug Machalík: "Pouta se profilují jako folková kapela, která zpívá melodické písničky určené pro lidi. Hlasy skvěle znějí samostatně i ve sborech, jen některé aranže a texty bych osobně upravil." (7 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 


Nu, a do třetice Valašsko. Málo platné, ten nejsvěžejší vítr vane holt tam odtud, s tím nic nenaděláme. Je to ostatně také už dvakrát potvrzeno Anděly, a i když potřetí to v tomto případě asi nebude, i tak je deska Žambochů Pól nedostupnosti majákem, který září na cestách folkových poutníků aktivních i pasivních a reprezentantem folku v pomyslné soutěži s jinými žánry. Už jsem napsal ve stručných hodnoceních ke hvězdičkování, že se jedná tentokrát o desku temnější, než dvě předchozí andělské a že očekávat Žamboší žertování o znakoplavkách by byl už úplný omyl. Inu i Žamboši řeší stále hlubší a strukturovanější konstrukce života, vesmíru a vůbec... Na desku se musíte soustředit, určitě vás nenechá v klidu poslouchat jako první deska tohoto povídání, ale ani nebude mít chuť s ní pracovat a vybírat si, jako u desky druhé. Desku si pouštějte, jen když budete mít čas a náladu ji sledovat, dát se vést jednotlivými písněmi jako průvodkyněmi celým (pomyslným) příběhem žamboších otázek a odpovědí - nepřerušovat, nepřeskakovat, možná si v duchu poznamenat témata, o kterých stojí za to ještě někdy se zamyslet. Při poslechu budete očekávat, co bude dál, s koncem písničky nepřijde konec tématu, ale spíše otázka, jak se téma bude vyvíjet už bez pomoci Žambochů, nebo co bude tématem dalším - kdykoliv čekáte nějakou pointu, skladba zmizí a vy musíte doufat v pointu v té další...Žamboši svému sdělení podřídili i instrumentaci,která co nejúsporněji, ale současně výrazně, barevně (dechové nástroje, akordeon a pod.) a účinně slouží atmosféře písní, neubrali však na nárocích na melodie (ano, jde to dohromady - melodie a sdělení) ani na nárocích na obrazy v textech. Prolínající se hlasy jednotlivých členů skupiny pak vyznění poselství textů ještě umocní a násobí napětí a naléhavost ve zpěvu sólistů (hned úvodní Něco na léto, ale i Bacha! nebo O vlcích, krysách a koních). A nezůstávají jen u vnitřně psychologických témat, pracují i s ožehavě zpracovatelnými reáliemi: Reminiscence na téma, které Žamboši snad nemohou pamatovat (Blues o věžích a lidech se zcela konkrétními jmény a fakty), která u každého jiného už dneska dopadne jako laciná komunální satira, vyznívá v jejich podání důvěryhodně, dokonce aktuálně a především zasvěceně. "Konspirační" nabývá dokonce ve světle událostí roku 2015 bizarně mystických a obludně aktuálních rozměrů. A přitom neztrácí nadhled a ironii. Nebudu tu vypisovat části textů, které mě oslovily nebo fascinovaly, to by byla v tomto případě, jak to cítím, jejich devalvace. Ani je tentokrát výjimečně nečtěte v bookletu, poslechněte si je, protože tvoří nedílný celek s ostatními komponenty skladby a jen psané nejsou nic. Je to těžká a temná deska, výsledek jejího působení na vás ale není ani těžký ani temný, nýbrž, střídmě řečeno, povznášející a s výhledem na svítání.

Žamboši - Pól nedostupnosti
Žamboši: Pól nedostupnosti
Vydavatel: vlastním nákladem
Vydáno: 2014
Hodnocení desky: 8,25/10
Seznam písní: Něco na léto, Miluj mě zlehka, drž mě pevně,Pól nedostupnosti,Bacha!,Skály v tísni,O vlcích, krysách a koních,Co ti holka zahřát,Projdi se po mně,Blues o věžích a lidech, Závějí,Konspirační,Co vteřinu
Co o albu napsal Karel Fred Vodňanský: "Nezvykle temné ale hlavně ubývá na hravosti a hudba i texty těžknou.." (7 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 


 

Sdílet na...
Kam dál?

» 32. Prázdniny v Telči a zážitky z pěti krásných večerů (Tomáš Hrubý)

» Soutěž o Pól nedostupnosti (FOLKtime.cz)

» Obnovený Mohelnický dostavník ve dvanácti obrazech (Tomáš Hrubý)

» Folkové Chvojení 2013 – velké chvíle se známými i neznámými jmény (Jana Štěpánková)

» Pernštejnská fortuna den třetí – večer plný hvězd... (Jana Štěpánková)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Nedavaška Jura  - Recenze   |5.104.23.xxx |16.02.2015 10:07:49
Milošu bez třetího Anděla neřežiju...
Nedavaška Jura   |5.104.23.xxx |16.02.2015 10:08:29
Oprava:Nepřežiju

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
2527 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc