gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

28.12.2005 Písničky které nerezaví (Ivan Kott)    PDF Tisk Email
Recenze

Zpěvačku, ale i autorku Zuzanu Navarovou připomíná album Smutkům na kabát, které vydává Monitor EMI jako připomínku této výrazné umělecké osobnosti, která nás v závěru loňského roku opustila. Najdeme zde 20 titulů, z nichž více než polovina byla nahrána s kapelou Nerez, čtyři pocházejí z alba Caribe a čtyři z loňského alba Karla Plíhala Nebe počká.

Nejvíce tu je zastoupeno album Stará láska Nerez a vy nahrané v březnu 1993 při koncertu v Městské knihovně v Praze a vydané v témže roce, z nějž tu zaznívá šest písní. Hned ta úvodní Já s tebou žít nebudu od Zdeňka Vřešťála, v níž autor zpívá společně se Zuzanou, patří k trvalkám, kterou skupina Neřež nahrála také na své album v roce 1998 a na koncertech ji hraje dodnes. Písničky Kočky a Pozdě na večeři si napsala Zuzana sama a zpívá je s Vítem Sázavským, s nímž napsala další ze zařazených - Sambu v dešti. Zdeněk Vřešťál je spoluautorem písničky Naruby, v níž Zuzana vedle zpěvu má i kratičké sólo nafoto: Vítek Školník Urban © Panovu flétnu. Píseň Přivázali koně je z autorské dílny Nerezu jen z poloviny. Text napsala Zuzana na tesknou melodii maďarské lidové písně a s doprovodem violoncella hostujícího Jaroslava Nejezchleby ji skutečně krásně zpívá.

V roce 2001 vyšlo album Co se nevešlo sestavené z nahrávek uložených v archivu skupiny Nerez, a z něj bylo do výběru převzato pět titulů, jejichž autorkou je až na jednu výjimku Zuzana. Tou výjimkou je Kytička, kterou složil Zdeněk Vřešťál na Zuzanin text, a je to čardášová melodie inspirovaná maďarským folklórem. Somrkrálka blues je Zuzanou výtečně zazpívaná volná písnička se Zdeňkovou foukací harmonikou a kontrabasem Vladimíra Vytisky v doprovodu. Harmonika také zní ve svižné Asi se ti?, zatímco ve dvou dalších obohacuje doprovod tenorsaxofon Václava Bratrycha. Jsou to s Vítkem zpívaná Za poledne a latinskoamerickou hudbou inspirovaná Načerno.

Písně na albu Caribe jsou vesměs převzaté od autorů z této oblasti a Zuzana je zpívá za doprovodu velké kapely se smyčcovými i dechovými nástroji a spoustou nejrůznějších perkusí, které obsluhoval Pavel Plánka.

Z pěti písní, které Zuzana nazpívala na Plíhalovo album Kainarových textů Nebe počká tu slyšíme čtyři, a jsou to její poslední vydané a pravděpodobně i natočené snímky.

Jako bonus je připojena písnička Pláč Ježíškův pocházející z alba Nerez v Betlémě vydaného roku 1993, kde jsou české, moravské a slezské lidové koledy nahrané v aranžích Zuzany a Víti Sázavského. Kromě základního nerezovského tria tu účinkovala ještě řada instrumentálních i vokálních hostů, mezi nimi i Radůza.

Album není samozřejmě reprezentativním výběrem z tvorby Zuzany Navarové, protože čerpá pouze z materiálů firmy Monitor, takže tam nejsou nahrávky se skupinou KOA, ale i tak ukazuje široký rejstřík Zuzančina pěveckého i skladatelského talentu. Navíc je důkazem toho, že Zuzana Navarová se skupinou Nerez skládala a hrála hudbu označovanou jako ethno a world music dávno před tím, než se tato dnes módní slůvka začala u nás užívat, protože řada písní do výběru zařazených se hrála na koncertech už v 80. letech. Na obalu je zasvěcené průvodní slovo Josefa Vlčka, a snad jediná moje výhrada spočívá v tom, že posluchači mohlo být poskytnuto víc diskografických informací, aby se po nich nemusel pídit na původních albech, z nichž byly nahrávky převzaty.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2022 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2 3 4
 5 6 7 8 91011
12131415161718
19202122232425
26  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc