gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

06.09.2005 Bokomara si jde pro Cenu Thálie (Jakub Blesk Moravec)    PDF Tisk Email
Recenze

Bokomara, Cena Thálie ­ BMG 2005  celkový čas: 46:33

Není jednoduché psát o něčem, do čeho se na první pohled i poslech zamilujete, a být alespoň zdánlivě objektivní. Mou láskou na první vsunutí do CD mechaniky se stala nová, v pořadí osmá deska Bokomary ­ Cena Thálie. Jedná se, po Bokomarii, o další monotématický celek této brněnské folkové stálice. Cena Thálie, jak název napovídá, je z divadelního prostředí a každáalt z písní koketuje s nějakým klasickým příběhem světové dramatické tvorby. Půl života písním vdechl textař Milan Jablonský, který popisované prostředí důvěrně zná. S druhou částí živé vody nemohl u Bokomary přispěchat nikdo jiný než Luboš Javůrek a ten teprve udělal píseň písní, napsal hudbu. Oběma pánům se podařila taková symbióza, že v místech, kde text neplyne jak by měl (a takových opravdu mnoho není), je hudba záchranným kruhem, který nenechá skladbu klesnou ke dnu. Z poslechu této nahrávky, která vznikala ve vlastním studiu v Kobeřicích, vystupuje ucelená nálada, která budí zvědavost, co přijde posléze. Několika vrcholy toho představení jsou písně Kdo mi co dá (Moliere: Lakomec) a Dál si svou kuličku válet (bratři Čapkové: Ze života hmyzu). U druhé jmenované jsou sice občas slabá místa (doláč/koláč), ale celkově přiměje k sebereflexi a vyzní velmi kompaktně. Zaběhlému schématu písní-divadelních her se vymyká Kulisácké reqiem, které je takovou sondou do divadelního života a jakoby výjimečnost podtrhuje i aranže, která jedinkrát využívá samplované bicí.

Po tomto předělu přicházejí dva bonusy, které jsou náladově i tématicky jiné než zbytek CD. Toto řešení se jeví jako velmi Šalamounské, protože zakomponované do formátu desky by tyto písně (Žena přes palubu, Andrt) bořily ucelenost projektu, ale "odsunuté" pod čáru bonus, jsou takovým pěkným přídavkem po dobře odehraném divadelním kuse.

Když jeviště ztichne, je člověku líto, že opona spadla a vše končí, útěchou může být, že CD Bokomary si mohu pustit znovu a nemusím platit další vstupné a "?tomu se chlapi teprv říká umění".


Sdílet na...
Kam dál?

» Setkání v Herálci obrazem... (Jiří Esser)

» Yarmark 2011 se blíží (Otakar Herák)

» Bokomara: miláček deseti zpěvaček (Tomáš Hrubý)

» Plnoleté Vítání jara v Nížkovicích (Vladimír Béďa Halm)

» FolKaliště popáté (Pavel Novák)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Prosinec 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    
 5
1112
1824
25262728293031

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc