gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.12.2000 Šarkozy - Naklání se čas (Mandelinka B.)    PDF Tisk Email
Recenze
Mezi neslanými a nemastnými folkovými novinkami se ke mně dostala dvě zajímavá CD-čka. První je demonahrávka sester Steinových a druhé je oficiální deska Katky Šarkozy se skupinou stejného jména, pod nakladatelstvím Indies records. Obě nahrávky pochází ze studia Svengali pod zvukovým vedením Vládi Papeže.
Sestry Steinovy patří poslední dobou mezi výrazné písničkářské osobnosti. Už jsem vyléčený z toho, když se v této branži o někom tvrdí, že je skvělý. Obvykle pak bývám zklamán, a to z 90 a více %. Byl jsem tedy mile překvapen, že tato nahrávka neměla stejný osud.
Co se mi tedy líbilo? Určitě krásná barva hlasů. Pojetí písní je velmi zajímavé - většinou formou naléhavé výpovědi, které chtějí vykřičet světu, ačkoliv hlasitost zpěvu se podobá šepotu. Jde spíš o jakýsi způsob melodramatického přednesu. Kytary nehrají nějakou melodickou linku, často používají hry na jednu strunu nebo slouží jako bubínek. Spíš hrají jakoby netrpělivě - slouží cílenému výrazu. Co se týká textů - jsou osobní, uvěřitelné a myslím, že padnou jako ulité i mnohým jiným posluchačkám.
Mám i drobné výhrady laika. Hudební nápady, které Karolína s Lucií používá pro svůj osobitý výrazový tvar, se opakují a postrádají pestrost. U textů mi jako ryzímu "moravákovi" vadí koncovky a slova nespisovné češtiny maj, vejš, zpívaj, zalejvaj, vobložený. V takovém množství to tahá uši a myslím si, že konečnému výrazu to ani nepomáhá, spíš naopak. A na závěr k technice zpěvu - trochu mi vadí polykání koncovek, jinak je to OK.
To Katka Šarkozy je jiné kafe. Takových desek letos, dle mého, moc nevyšlo. Asi jen Jiří Bílý a Čechomor mě takhle příjemně vykolejil. Udělal jsem dobře, že jsem si nejdřív přečetl texty. Jsou skvělé. Tak zajímavý a originální popis jediného okamžiku či pocitu jsem už dlouho nečetl. Druhé překvapení na mě čekalo po zapnutí přehrávače. Ta hudba mě dostala. Skvělé nápady, které dokonale podporují text. Dokonalá syntéza slov a zvuků.
Kdybych měl výsledek k něčemu přirovnat, sáhnu doprostřed intervalu mezi Moniku Načevu na jedné straně a Evu Lindbergovou z Jarmarku na straně druhé.
Hlas má Katka kvalitní, to vím už nějakou řádku let, ale co mě příjemně překvapilo, byla účelnost zpěvu. Žádná exhibice zpěvačky a to se domnívám, že hudbě velmi prospělo. Více psát o této desce je zbytečné, prostě si ji poslechněte.

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červen 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2
 5 6 7 811
121314
2022
262728  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc