gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

23.07.2003 Modrý houpačky - Synkopy s griliášem (Jarda Síbrt)    PDF Tisk Email
Recenze

V první řadě jsou tu písničky Jardy Pátka, a pak partička, která má chuť tenhle typ muziky hrát. Odtud i název kapely Modrý houpačky (pozor! nikoliv Modré?), anglicky Blue Swings, tedy: "tak trochu blues, tak trochu swing", jak říkává na koncertech kapelník David Mareček.

altTroufám si tvrdit, že Jarda Pátek, výhradní autor repertoáru kapely, patří v současnosti spíše k autorům výjimečným. Pozastavení nad jeho texty by bylo minimálně na samostatný článek a následnou diskusi. Každopádně si je určitě důkladně prostuduje každý chytrý textař, který na ně narazí, a chce se něčemu přiučit. Všimne si pak jistě, mimo jiné, i toho, jak pěkně splývají s melodií a vytváří tak z každé písně jeden, těžko oddělitelný celek. Celá kapela jim pak určuje způsob existence a vytváří prostředí pro život, který jim vdechuje zpěvačka.

Z širšího repertoáru vybrala skupina na své CD deset písní. Dá se říci, že co píseň, to individualita a svým způsobem i hit. Co by za libovolné dvě tři z nich dala mnohá kapela, aby s nimi oživila svůj rejstřík a vystoupila z průměrné šedi. Na druhou stranu je možné, že kdyby se Modrý houpačky chtěly podřídit současným trendům populární hudby, pak by třeba byly kapelou mnohem slavnější. Ale zaplať Pánbůh, že to tak nedělají a jdou raději svou cestou.

Bubeník Tomáš Devátý s baskytaristou Davidem Marečkem vytvářejí příjemný, šlapající základ, ze kterého občas vystupuje basa s nějakou melodickou linkou nebo rytmickou figurou. Spojení obojího písním velmi dobře slouží. Doprovodnou kytaru drží v rukou Jarda Pátek, který zde vlastně nehraje nic víc a nic míň než "vlastní písničky". Sólové kytary na CD nahrál skvělý kytarista Honza Frühwirt, který s Houpačkami téměř půl druhého roku hostoval a svou zručností a invencí jim rozhodně prospěl. Na CD se najde povícero příjemných kytarových míst, např. tam, kde si kytara "povídá" s houslemi (Klid je v hlubinách). Ozdobou cédéčka, jakožto i celé kapely vůbec, jsou housle Karla Schreibera, které písničky citlivě šperkují a při každém dalším poslechu zas a znovu potěší. Houpačky si přizvali také několik hostí, kteří jejich muziku doplnili na různých místech o klávesy a dechové nástroje (saxofon, pozoun, trumpeta, křídlovka) a ve většině případů to je jistě zpestření pro písně příznivé.

Vzhledem k tomu, že jednotlivé kousky umožňují (ba přímo vyžadují) širokou škálu výrazových prostředků, dá se říci, že interpret zde má velmi těžkou roli, neboť jejich vycítění a využití je pro ně svým způsobem zásadní. Kdo ví, zda je možné najít takového, který by byl schopen ze všech písní (tedy nejen melodií, ale i textů) Jardy Pátka vyždímat vše, co se dá. Zpěvačka Eva Lounová řečená Olla k tomuto úkolu přistupuje spíš ze strany popové, a tak jí některé písně vyloženě sluší (Klid je v hlubinách, Bludička), zatímco jiným písním by slušelo namísto rozmachu více pokory, či citu pro text a lepší výslovnost. Je to zejména tam, kde je pro zpěv náročnějšímu textu špatně rozumět (Sedm životů, Je máj) nebo v pomalejších kouscích jako Kalahari či Rány si lížou, kterým zatím více svědčilo podání předchůdkyně Olly, Terezy Staňkové.

Puntičkář by měl možná i nějakou připomínku k nepříliš originální titulní straně bookletu CD s dámou v kavárně, která se snaží připodobnit titulní písni alba Synkopy s griliášem. To je ale věcí vkusu a jen těžko vytýkat podobné detaily kapele, která své CD vyprodukovala vlastním nákladem. Důležitější je stále muzika, kterou si pozorný posluchač Houpaček jen stěží neoblíbí, či spíše nezamiluje.

Pro všechny příznivce houpavé muziky je CD dobrou zprávou, že v mezerách mezi koncerty Houpaček nemusí trpět abstinenčními příznaky a mohou si stále dokolečka pouštět kotouček, který se jen tak neoposlouchá a téměř zaručeně přivodí dobrou náladu, když už se taková muzika tak málo hraje po kavárnách a promenádách. A též jim nezbývá, než si přát, že si Houpaček už brzy všimne nějaký schopný vydavatel a poskytne jim kvalitní podmínky pro natočení dalšího CD. Houpačky na něj repertoár určitě mají.

Modrý houpačky, Synkopy s griliášem - Líná, Sokolíci, Klid je v hlubinách, Kdo to ocení, Kalahari, Je máj, Bludička, Otevírám, Synkopy s griliášem, Hoď si korunou, Sedm životů, Rány si lížou. Celkový čas 44:52, vydáno vlastním nákladem v roce 2003.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Březen 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223
2728  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc