gototop
01.07.2001 Ginevra - Smutný obraz historie (CD Bída) (Drak)    Tisk
Recenze

Již dva roky znám příbramskou pseudohistorickou kapelu Ginevra. Seznámil jsem se s ní na Podbrdském oblastním finále Trampské Porty 2000 v Komárově. Už tenkrát mne upoutali svými podmanivými songy líčícími smutný obraz lidské historie. Jejich melodie jsou hodně chytlavé. Obsahují i prvky tzv. keltské hudby (czeltic). Z tohoto důvodu jsem byl nadšen vydáním jejich prvotiny - CD "Bída".

Nejlépe tento nosič charakterizuje sama Ginevra v autorském sleeve-note: "Na této desce najdete nejen zhudebněné pověsti a balady, ale i písně, do kterých pronikly příběhy vyňaté z historických pramenů. V podtextu celé desky zaznívá poněkud pesimistický pohled na historii ...". Myslím, že se Ginevře povedlo přesně vyobrazit krutou tvář období feudualismu. Války, umírání, bída, utrpení, nemoci, epidemie, nespravedlnosti, bohatství a chudoba, ale i hluboké lásky (často nenaplněné), radosti při hospodských pitkách a tancovačkách, hluboká víra v Boha, doba míru a rozkvětu - tak taková byla (či stále je ???) naše historie. Bez jakýchkoliv přikrášlení. Stačí si přečíst historické prameny či různé kroniky. Historie nebyla nikterak růžová. Kdo by tvrdil opak, je hodně naivní. Člověk se pak nemůže divit, že si Ginevra dala název podle nevěrné ženy bájného krále Artuše, která zhřešila s jeho nejvěrnějším Rytířem kulatého stolu.

Velkým úspěchem Ginevry bylo divácké 4. místo na Zahradě 2000, za které dostala nevšední lukrativní dárek od Mistra zvuku Honzy Friedla: 10 volných dnů v jeho nahrávacím studiu AV Servis ve Vyšším Brodě. Takový dar se jen tak nedostává, tak ho využili a natočili 7 písniček pro své první CD (prosinec 2000). Jelikož měli už 5 songů nahraných ve studiu Dante music Dana Hofrichtera (březen 2000), stačilo vše "domixovat" a vydat. Hudebního aranžmá se ujali Vašek Plecitý a Romana Plecitá. Hudební režie byla dílem Vaška Plecitého. Nosič vydali vlastním nákladem v dubnu 2001. Křest CD proběhl v Příbrami 7. května 2001. Aby úspěchů nebylo málo, tak si ze Zahrady 2001 odvezli vytouženého "krtečka" - obdobu portovní trofeje udělenou diváckým hlasováním a členy štábu největšího festivalu v České republice (pořádaného časopisem Folk&Country).

Na desce účinkuje celá kapela ve složení: Vašek Plecitý - kytara, buzuki, mandolína, sborový a sólový zpěv, kapelník; Jana Handlová - klávesy, fanfrnoch, sborový a sólový zpěv; Romana Plecitá - flétny, kornamúza, sborový a sólový zpěv; Eva Čechová - keltský bubínek bodhrán, krakůž, bonga, sborový a sólový zpěv; Milan Černohorský - kontrabas, akordeon, sborový a sólový zpěv; Radek Daněk - kytara. Je zajímavé, že pouhá šestice muzikantů dokáže vytvořit tak mohutný a zajímavý zvuk. Některé songy znějí velmi chorálně.

Jak si mohl vnímavý čtenář povšimnouti, obsahuje prvotina Ginevry "Bída" tucet písniček: Jeden chorál, tři humorné songy, jednu pocitovku, šest tragických balad a jeden příběh s dobrým koncem. Bůh v nás - chorál z období temného středověku; zamyšlení nad smyslem zbytečného umírání ve válkách. Voják - balada o návratu syna z války domů, kterého pro peníze zabíjí vlastní matka (aniž by ho poznala). Příbramské korbele - humorná písnička představující kronikou doložené hospody královského horního města Příbram. Moře - keltská pocitovka oslavující krásy mořské hladiny. Irisdayne - klasický motiv nesplněné touhy po dítěti, kdy se matka upíše krví ďáblu; naštěstí s dobrým koncem. Opat Jan - tragický příběh o opatovi, který věří v napravení hříšníků ve vězení; při zpovědi je zavražděn. Krutá Kateřina - balada o krásné, ale kruté Kateřině, trápící poddané a žijící v hříchu; za své činy byla odsouzena k trestu nejvyššímu v hradní kobce. Ir Bran - tragický příběh rybáře, který vyplul k bájnému ostrovu, aby nachytal ryby pro svou hladovějící rodinu; zemřel ve vlnách moře. 21. červen 1621 - zamyšlení nad popravou 24 českých pánů na pražském Staroměstském náměstí; po prohraně bitvě na Bílé hoře. Mistr kat - balada o katově synu, s nímž matka uprchne, aby nezdědil otcovo řemeslo; po dlouhé době ho otec popraví za vraždu milované dívky, aniž by věděl, že je jeho syn. Bída - humorně laděná písnička o nejchudší vrstvě žijící ve věčné bídě, která se z hladu sníží k loupežím a vraždám. Ranní ptáče - humorně podaný soubor roztodivných českých pořekadel a přísloví; taková milá třešnička nakonec. Celkový čas 49:17.

Písně jsou to pěkné a uchu lahodící. Dramaturgicky výborně seřazené. CD se dá poslechnout doslova "jedním dechem". Texty jsou lehce srozumitelné, bez zbytečných slov a frází. Často podpořené jednoduchými refrény či opakováním posledního verše. To navazuje atmosféru a iluzi pravých historických balad a morytátů. Melodie jsou snadno zapamatovatelné. Hudebně se na CD podílel převážně Vašek Plecitý. Kromě dvou tradicionálů - "Voják" a "Moře". Textařsky se uplatnili převážně dva autoři - Vašek Plecitý (3, 5, 6, 8, 10, 12) a Jana Handlová (1, 2, 4, 7, 11). Jedním textem přispěl i kontrabasista Milan Černohorský (9). Oceňuji i pěkný buklet s texty všech písní opatřenými akordovými značkami. Pěkný je i sleeve-note, ze kterého jsem citoval ve druhém odstavci. Napsala si ho sama Ginevra (autor neuveden) a obsahuje stručný životopis a charakter kapely. Buklet mimo jiné obsahuje kontakt na Ginevru a fotografie ze dvou videoklipů k písním "Jenda" (není na CD) a "Bída".

Co říci závěrem? Deska se mi hrozně moc líbí. Každý má však jiný vkus. Já ji mohu pouze upřímně doporučit. Stojí přinejmenším za jedno poslechnutí. Aby někdo neřekl, že kupuje zajíce v pytli, musím podotknout, že v některých hudebních obchodech mají možnost poslechu CD před zakoupením. Nosič je též k dostání u kapely - na koncertech a přehršli festivalů, na které byla jako vítěz Zahrady 2001 pozvána. Kontakt na skupinu Ginevra: Vašek Plecitý - Klatovská 333, 261 01 Příbram 5, telefon: 0306/27978, mobil: 0606/872685.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."