gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

19.07.2018 Stará tkalcovna na Folkových prázdninách bude místem velkolepé výstavy (FOLKtime.cz)    PDF Tisk Email
PR
Tangová tančírna se stylovou kavárnou, Biograf Paměti a především unikátní výstava rozměrných pláten Tomáše Rossího – to je letošní Stará tkalcovna na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou.

Stará tkalcovna, architektonicky mimořádná a rozměrná tovární budova na břehu řeky Oslavy je součástí festivalu čtvrtým rokem. Jedná se o unikátní objekt bývalé továrny - tkalcovny významného architekta Lederera s fantastickou stropní konstrukcí.

Stará tkalcovna
Stará tkalcovna

Tento úžasný prostor vybízí k mimořádnému výtvarnému pojetí. A letos bude Stará tkalcovna opět unikátní, nic podobného jinde neuvidíte. Bude totiž v celém obrovském prostoru naplněna jedinečnou výstavou rozměrných pláten vysočinského malíře Tomáše Rossího. V tomto rozsahu, kdy budou vystaveny téměř všechny cykly malíře z posledních let, budou ke spatření vůbec poprvé. Součástí výstavy bude také Biograf Paměti, ve kterém se budou promítat filmy, proběhnou debaty s filmaři a muzikanty a odehrají se zde také tři noční koncerty. V prostoře této obrovské a nádherné tovární haly najdete také tradiční tangovou Tančírnu nad Oslavou s kavárnou a dětským koutkem. Stará tkalcovna svůj program zahajuje v neděli 29. července od 13:30 hodin Poutním průvodem komediantů s přáteli Matěje Formana v rámci zahájení Nedělní „loutkové“ zahradní slavnosti. Průvod povede ze Staré tkalcovny přes náměstí a historický most na zámek a projde několika poutními zastaveními.
Přístup do Staré tkalcovny je zdarma!

Akademický malíř Tomáš Rossí žije a tvoří na samotě v Janovičkách u Bystřice nad Pernštejnem. Poprvé v tomto rozsahu vystavuje téměř všechna plátna z cyklů Sv. František, Vodní krajiny, Stromy a rostliny, Barokní ornament, Slabikář, Zahrady, Květiny a další.

Stará tkalcovna 2018
Stará tkalcovna 2018
S tématem letošního festivalu „O paměti“ je spojen záměr připravit pro návštěvníky Folkových prázdnin komorní prostor, který bude určen filmům, přednáškám, povídáním a koncertům. Jejich program je koncipován tak, aby naplňoval název Biograf paměti. A výtvarně bude plně zasazen do Staré tkalcovny, která bude letos patřit velkolepé výstavě pláten akademického malíře Tomáše Rossího. I Biograf Paměti bude tvořen jeho obrazy.

Červená
Červená
Program Biografu Paměti je připraven tak, aby přímo časově navazoval na program Tančírny nad Oslavou.
Velkou část programu Biografu Paměti připravujeme ve spolupráci s organizací Post Bellum (Paměti národa). Tak se můžete těšit na dvě přednášky s videoprojekcí z cyklu Kino příběhy 20. století. Dokumentarista Adam Drda uvede příběh Dagmar Lieblové, předsedkyně Terezínské iniciativy, s názvem Chtěla jsem přežít. A žít tak, aby se za mě rodiče nemuseli stydět. A historik Jan Horník okomentuje sestřih rozhovoru s Evou Erbenovou, izraelskou spisovatelkou českého původu a skvělou vypravěčkou s názvem Neuměli jsme si představit, že se nevrátíme. Nenechte si ujít také filmové projekce, připravené a zapůjčené organizací Post Bellum. Především dvakrát promítneme pozoruhodný a cenný dokument Skauti bez lilie, který se soustředí na léta „husákovského“ dvacetiletí po třetím zákazu skautingu v roce 1970. Těšme se také na tři skvělé, velmi silné dokumentární filmy z cyklu Příběhy 20. století: Legenda o svatém Juliovi, Zločiny a tresty a Škola normálního života.
Vedle projekcí organizace Post Bellum jsme do Biografu Paměti připravili pořady, které se nás tím či oním způsobem dotýkají. Po dvakráte budete mít možnost vidět film Červená, celovečerní dokumentární film Olgy Sommerové o světově proslulé operní pěvkyni a herečce Soně Červené. Je příběhem ženy, jejíž malé dějiny byly ovlivněny velkými dějinami Evropy 20. století. Moc se také těšíme na film Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše Nic jako dřív, který nabízí kinematograficky podmanivý pohled do života teenagerů, kteří musí dospět dřív, než by sami chtěli. Tvůrci filmu si s návštěvníky budou po projekci povídat.
Na páteční odpoledne jsme nachystali povídání, které se pravidelných návštěvníků Folkovek jistě dotkne. Se členy irské skupiny Interference si budeme povídat o Fergusi O´Farrellovi, výjimečném muzikantovi a člověku, jehož koncerty v Náměšti jsou vskutku nezapomenutelné.

Biograf paměti
Biograf paměti
Centrem Staré tkalcovny bude opět jedinečná Tančírna nad Oslavou s tangovou dílnou i milongou s tangovými tanečními mistry Gabrielou a Petrem Nečasovými. Tango doplní taneční dílny s kapelami Vigüella a Janusz Prusinowski Kompania. V úterý a ve středu se můžete těšit na španělské lidové tance se skupinou Vigüella, ve středu a ve čtvrtek pak na polské tance se souborem Janusz Prusinowski Kompania.

Po celou dobu festivalu Vám v tomto objektu bude k dispozici, stejně jako v letech minulých, příjemná kavárna a pro děti je připraven dětský koutek.
Do Staré tkalcovny můžete zamířit i mimo oficiální program – jen tak si posedět s přáteli na kávu nebo vzít vaše ratolesti do dětského koutku. Čeká na Vás krásná atmosféra plná nezapomenutelných zážitků.

Tančírna nad Oslavou
Tančírna nad Oslavou
Folkové prázdniny letos mají téma „O paměti“. Proto jsme se také dohodli s organizací Post Bellum (Paměti národa), že část programu připravíme ve spolupráci. V předsálí Staré tkalcovny tak budete moci navštívit úspěšnou komiksovou výstavu Ještě jsme ve válce. Třináct špičkových českých a slovenských výtvarníků připravilo třináct komiksů nakreslených podle vyprávění třinácti skutečných lidí. Třináct strhujících příběhů z válečné fronty, koncentračních táborů, komunistických kriminálů i prostředí Státní bezpečnosti. 

Komiksové příběhy zobrazené na panelech výstavy Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století vycházejí ze skutečných osudů lidí, jejichž vyprávění zaznamenali dokumentaristé Post Bellum v rozmezí let 2001–2011.

Navíc se ve stejném místě můžete těšit na zážitkový workshop Lidi to tak nenechaj, který pro Vás připravila organizace Post Bellum a proběhne v pondělí 30. července 2018 v 9 hodin ráno. Workshop pracuje se vzpomínkami pamětníků publikovaných v archivu Paměť národa – účastníci budou mít možnost vžít se do uvažování studenta pod tlakem událostí v poválečném Československu. Děj se odehrává v létě roku 1949.

Folkové prázdniny 2018
Náměšť nad Oslavou 28. července – 4. srpna
O paměti


Sdílet na...
Kam dál?

» Další tři hvězdy world music přijedou na Folkové prázdniny (FOLKtime.cz)

» Druhá tráva s Michalem Pavlíčkem na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou (Vladimír Béďa Halm)

» Na Folkové prázdniny přijíždějí osobnosti české a slovenské folkové, rockové, bluegrassové a písničkářské scény (FOLKtime.cz)

» Hudební skvosty britské folkové scény opět ozdobí Folkové prázdniny (FOLKtime.cz)

» Folkové prázdniny 2018 začínají, seznamte se s dalšími novinkami (FOLKtime.cz)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
131415161718
21
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc