gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

19.04.2018 Hudební skvosty britské folkové scény opět ozdobí Folkové prázdniny (FOLKtime.cz)    PDF Tisk Email
PR
Folkové prázdniny už léta fungují coby takřka výhradní dovozce toho nejaktuálnějšího z britské folkové scény. Ne snad z potřeby, když ne nikdo jiný, tak proč ne my, ale z přesvědčení, že od časů, kdy scéna přestala trpět nostalgií, nabízí opravdové hudební skvosty, registrované celým světem. Čerstvá a ceněná alba dvojice Josienne Clarke & Ben Walker, písničkáře a kytarového génia Johna Smithe a skotské skupiny Breabach dramaturgovo pozvání jen podtrhují.
Navzdory tomu, že John Smith připomíná dřevorubce a jmenuje se kovář, prsty hladí struny jako zlatník. Jiný by ty baladické a milostné "smithsongy" možná odeřval, brečel u nich, skřípal zuby, trhal emoce na cucky, až byste na něho přes slzy jako hrachy neviděli.
John Smith
John Smith
zdroj: Folkové prázdniny
John je zpívá vřele, zahloubaně, dylanovsky nenuceně, a přestože s něčím takovým nepočítáte, i tak vás do děje vtáhne jako vodník pod hladinu. A co teprve Johnovo absolutně výjimečné kytarové umění, považované za esenci jeho dvou hrdinů: Johna Martyna a Johna Renbourna, s nimiž nejen hrál, stali se přáteli: Renbourn ho dokonce, snad proto, aby se víc lidí chytilo za uši, označil za budoucnost folku. A když někoho na album přizve Martin Simpson, to už musí být sakra dobrý kytarista, aby se vedle něho neztratil. Donekonečna bychom také mohli mluvit o Johnově spolupráci s Waterson: Carthy, Glenem Hansardem, Davidem Grayem, Lisou Hannigan nebo Joan Baez a pořád by obraz trubadúra z Devonu nebyl úplný. Raději si udělejte radost a zaposlouchejte se do jeho amalgámu folku, americany a country. Pak ho pusťte přátelům a společně se zamyslete, kdy jste naposled slyšeli něco tak krásně povznášejícího a přesvědčivého.
Josienne Clarke &  Ben Walker
Josienne Clarke & Ben Walker
zdroj: Folkové prázdniny
Proroctví, že anglický folk dosáhne exkluzivních výšin s příchodem generace nezatížené tradičními kánony, se naplňuje. A až se k nim přidají nefolkaři, ti, kdo o něho lidově řečeno náhodou zakopnou, to teprve se začnou dít divy. S andělsky zpívající Josienne Clarke a brilantním kytaristou Benem Walkerem teď tušíme jaké. Jejich extrémně vtahující, melancholií prodchnutá hudba vychází z ohlasovosti, podřízenosti se atmosféře lidových tradic, přesto posloucháme docela jiný folk než je v Anglii běžné.
Kategorický názor puritánů - neblázněte, tohle v žádném případě není anglický folk - se u Josienne a Bena ocitá v protipólu ocenění a názorů kapacit: několik nominací a nakonec i vítězství v BBC Folk Awards, nebývalý úspěch v anketě magazínu fRoots o nejlepší světové album a osobně vyjádřené uznání od Roberta Planta, Cerys Matthews nebo Richarda Thompsona. Dvojice svou odvážnou, po jiných dimenzích sahající orchestrací, vycházející z přesvědčení, že pokud jdeš s emocemi na dřeň, ani ve folku nemá mohutný sound žádné limity, porušila tolik nepsaných pravidel, že na ní sedí dlouholeté tvrzení Martina Carthyho: anglický folk je proces, nikoliv uzavřený žánr. Převzaté tradiční písně osvíceně přetáhla do dneška a naznačila, že je lze, bez ohledu na staletý původ, vnímat i jako osobní reflexi současného dění; hledání smyslu vlastní existence skrze hudbu. Josienne na ně navázala vlastní, silně autobiografickou, přesahově uvažující tvorbou. "Tradiční písně jsou i dnes uctívány, což je důkaz o jejich hodnotě. Do mého psaní takové poznání ale vnášelo mnoho nejistot a otázek, jestli mé písně nebudou ve srovnání s tradičními klenoty příliš povrchní, proto jsme se rozhodli využít svých znalostí z klasiky," vysvětlila Josienne, proč - ty staré, i vlastní - s Benem konfrontovali se sofistikovanými aranžemi smyčců, jemné elektroniky, jazzového klavíru, rocku a vzdušných sborů.
Breabach
Breabach
foto: Mark Harrison
U Breabach budete hodně dlouho přemýšlet, kdy vás někdo tak nekompromisně vyhodil do vzduchu a následně ladně vrátil na zem. Že byli několikrát vyhlášeni za nejlepší skotskou skupinu, získali nominaci v anketě BBC Folk Awards a magazín Songlines zařadil jejich poslední album Astar mezi evropské nahrávky roku 2017? To je samozřejmě dobré vědět, nic se však nevyrovná osobnímu setkání s dvěma dudáky, zpívajícím kytaristou, kontrabasistou a jedinou ženou v kapele, zpěvačkou, houslistkou a stepařkou Megan Henderson. Pokud jde o živé vystoupení, leckomu zpočátku nedochází, že se nachází v blízkosti odjištěného granátu. Pětice Skotů totiž dokonale klame tělem a působí dojmem jedné z mnoha ostrovních kapel: skvělých, o tom nemůže být sporu, že by nebezpečných, tak to určitě ne, tedy v tom je právě ten fór, nic takového se u nich nepředpokládá, byť hlavně dva dudáci mají na čele napsáno "jen na vlastní nebezpečí". Když to bouchne a utéct není kam, babské rady zkušených - "já vám to říkal, vždyť byli v roce 2013 vyhlášení nejlepší koncertní kapelou" - jsou vám na nic. Tělo vás přestane poslouchat a tančí za vás. Do chvíle, než kapela zněžní a začnete se ze vší té jemné nádhery roztékat jako zmrzlina.
Breabach nesledují pouze taneční cíle a na oceňovaných albech netestují, co všechno ještě posluchači vydrží, jen nepřestávají přemýšlet, jak to udělat, aby mladou generaci bavilo poslouchat z jejich pohledu něco tak starého a nudného jako je tradiční hudba. Jinými slovy, tradice jako iluze o věčnosti pro Breabach neplatí.
Se zbývajícími jmény účinkujících letošních Folkových prázdnin a bohatou a hudebně pestrou programovou náplní vás budeme pravidelně informovat v dalších zprávách.

Ukázky na YouTube:
Josienne Clarke & Ben Walker
https://www.youtube.com/watch?v=YVyOmZfvKu8 
Folkové prázdniny 2018
Náměšť nad Oslavou 28. července – 4. srpna
O paměti

Sdílet na...
Kam dál?

» Folkové prázdniny 2018 - O paměti (FOLKtime.cz)

» Nedělní zahradní slavnost Folkových prázdnin bude letos ve znamení loutkových divadel (FOLKtime.cz)

» Další tři hvězdy world music přijedou na Folkové prázdniny (FOLKtime.cz)

» Neobyčejná mezinárodní hudební setkání na Folkových prázdninách (FOLKtime.cz)

» Stará tkalcovna na Folkových prázdninách bude místem velkolepé výstavy (FOLKtime.cz)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 712
13
2026
     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc