gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

11.05.2011 Irský písničkář J. Eoin na turné s muzikanty z kapely Bran (Vojtěch Jindra)    PDF Tisk Email
PR
Dvanáct českých měst navštíví irský zpěvák a kytarista J. Eoin v rámci červnového turné s členy česko-francouzské formace Bran. Máte-li v písních rádi nejen irskou mlhu a déšť, ale i popel a prach ulic Londýna, neměli byste chybět.

Irský písničkář J. Eoin
Irský písničkář J. Eoin
Eoinova profesionální hudební dráha má počátky v 80. letech, kdy vystupoval jako sólový písničkář na turné legendární kapely Clannad. Poté se přestěhoval do New Yorku, jehož folková scéna na něj silně zapůsobila. Druhou polovinu 80. let strávil v rodném Irsku, kde vznikly jeho první vlastní skladby. Nyní žije v Londýně a patří k uznávaným ostrovním písničkářům.

Své první album Ribbonmen vydal v roce 1991. Kolekce písní věnovaných katastrofálnímu hladomoru v Irsku 19. století vzbudila nebývalý zájem u širokého publika. Vlastní zkušenosti a pocity Ira žijícího v Londýně promítl do následujícího alba Sean One Shoe (1994), které zaznamenalo velmi dobrý ohlas hudební kritiky.  

Rok 1996 přinesl turné s virtuózním houslistou Ashleym Reedem z kapely Albion Band. Výsledkem spolupráce se stalo album Kissing Stone, které Eoinovi pomohlo získat reputaci vynikajícího doprovázeče tradičních hudebníků (vystoupení s multi-instrumentalistou Gerrym Diverem nebo s akordeonistou Kieranem Kielym z kapely Shanea MacGowana, frontmana kultovních The Pogues). V následující dekádě se Eoin opět vrací k psaní vlastních písní a vydává album Exiles (2005).

Dosavadním vrcholem písničkářovy tvorby je letošní album Acrobat, které bude představeno na začátku června tohoto roku českému publiku během koncertního turné. Akrobat představuje pro Eoina člověka balancujícího mezi nebem a zemí a jeho deska je vlastně pestrým deníkem z akrobatova „balancování“ po celém světě. Vznik některých písní byl podnícen zkušenostmi z přechodných hudebních pobytů v New Yorku, Norsku, Kazachstánu, Rusku a jinde. Text k jedné z písní se například zákládá na skutečném příběhu čtrnáctileté bosenské dívky, která na vlastní oči prožila masakr svých rodičů během balkánského konfliktu v 90. letech, chopila se zbraně a sama vstoupila do války, aby po několika dnech padla kulkou odstřelovače. Eoin sám země bývalé Jugoslávie navštívil během turné krátce po skončení válečného konfliktu. Jiné skladby na albu potom vycházejí z života v jeho současném domovském městě Londýně – z procházek prastarou čtvrtí Bermondsey nebo z pobytu mezi squattery na divokém Crouch Hill.   

“Ano, pocházím z Irska, z Limericku, ale po dvacetiletém pobytu v Anglii se v mnoha ohledech necítím být tak moc Irem jako někteří mí vrstevníci, kteří žijí v Irsku. Byl jsem pryč tak dlouho a ovlivnilo mne tolik věcí… Když poslouchám muziku vznikající v Irsku, obdivuju její lehkost. Je v ní irská mlha a déšť, zatímco v mé hudbě je i šedý londýnský popel a prach. Ale určitě píšu a hraju s irským srdcem,“ říká písničkář.

J. Eoina na českém turné doprovodí čeští hudebníci, kteří jsou známi mimo jiné i prací v oblasti irské a bretonské hudby – kontrabasista Petr Tichý, kytarista Vojtěch Jindra a akordeonista Tomáš Görtler. Všichni tři společně vystupují se skupinou Bran, vycházející z tradiční hudby Bretaně (www.branband.cz). Po písničkářově boku je naopak poznáme z poněkud netradičního úhlu.   

Obsazení českého turné:
J. Eoin – zpěv, akustická kytara
Vojtěch Jindra – kytary, mandolína, perkuse
Tomáš Görtler – akordeon, klavír, perkuse
Petr Tichý – kontrabas

www.j-owen.com
www.branband.cz
www.keltskahudba.cz

České turné 2011:
29. 5., Teplice, Lázeňská sezóna, 13:30 (s kapelou Bran)
31. 5., Jablonec nad Nisou, Na Rampě, 20:00
1. 6., Brno, Stará Radnice, 19:30
2. 6., Plzeň, Měšťanská beseda, 19:30
3. 6., České Budějovice, Horká vana, 19:30
4. 6., Praha, Malostranská beseda, 20:30
5. 6., Zlín, Zelenáčova šopa, 19:00
6. 6., Veselí nad Moravou, Café Pierre, 19:00
7. 6., Olomouc, Česká hospoda, 20:00
8. 6., Tábor, Divadlo Oskara Nedbala, 19:00
9. 6., Ostrava, Komorní klub, 19:00
12. 6., Kladno, Kladenské dvorky, 17:00

Sdílet na...
Kam dál?

» Festival Hradecký slunovrat se pustil do záchrany zchátralého kostela v Opavě (Hradecký slunovrat)

» Bran pokřtí černý zápisník (Přemysl Štěpánek)

» Open Mic Ostrava již podruhé v knihovně! (Open Mic Ostrava)

» Bleskovka o 2 vstupenky na Střelické strunobraní (FOLKtime.cz)

» Střelické strunobraní aneb výběr z bobulí v rodinném kruhu (Ondřej Machát)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červen 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2
 5 6 7 811
121314
2022
262728  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc