gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

13.09.2006 Kvety pokrtí Kocourka a horecku (Přemysl Štěpánek)    PDF Tisk Email
PR

Když nám někdo řekne, že zníme "alternativně" je to často spíš tím, že mu hudba připadá příliš neobvyklá a nemá se čeho chytit."

Tuhle hudbu si snadno zapamatujete, protože málokterá skupina má tak originální sound jako právě brněnské seskupení Květy. Zároveň, rozhodně o ní nemůžete říci, že je jednoduchá. Květy totiž vytváří nekonvenční akustický bigbeat říznutý širokou paletou inspirace. "Máme rádi i hip-hop, straré blues, noise, elektroniku, šansón... to vše se, svým způsobem, odráží v tom, co děláme."  Říká vůdčí postava Květů, originální skladatel, textař a zpěvák Martin E. Kyšperský. Společně se svým spoluhráčem Alešem Pilgrem připravili nové vynikající album "Kocourek a horečka", které je plné aforismů, ale i příběhů. "Jsem zamilovanej do spousty živých i mrtvých básníků a spisovatelů. To, že člověk píše svoje pocity na papír je hra, úleva a droga. Čím víc potom čte jiné, tím víc vnímá souvislosti, vlastní malost.. to ale není důležité, jsem rád, že mne něco jednoduše nutí, abych psal. Mám tužku s papírem na nočním stolku i v tramvajích. Text vychází vždy z emoce, která je osobní, jde jen o míru zašifrovanosti v konečném výsledku." 

Květy za svoje první album "Jablko její peří"  získali nominaci na Cenu akademie populární hudby Anděl 2004 v žánrové kategorii "Alternativa". V období mezi tímto a novým albem, kapela poctivě koncertuje a to nejen v Čechách ale i v zahraničí. S Petrem Hegyim (který se podílel graficky na obalu k novému albu) natočili videoklip k písni Pasáček ovcí, který je jako bonus na novém CD. Mimo jiné, právě tuto skladbu si následně vybrala a zařadila do svého repertoáru i na svoji desku, AG Flekovská kapela "Odpolední směna" a natočila k ní také svůj videoklip. Těsně před natáčením se z tria stalo duo. "Z kapely odešel cellista Martin Růžička a do kapely byl přijat výborný basista Ondřej Čech. Desku "Kocourek a horečka" jsme však nahrávali ještě ve dvou s občasnými hosty."  Album se natáčelo ve studiu Indies v Brně pod dohledem Broňka  Šmida. Jako hosty se zde uslyšíte např. Dorku Barovou z Tara Fuki či Ondřeje Kyase, který obohatil dvě skladby o zvuk kláves. Nejvýrazněji zasáhla do nahrávání Marta Fúú Svobodová z dívčí skupiny Budoár Staré Dámy, která byla kdysi řádnou členkou kapely. Její emotivní zpěv, skvěle doplňuje vokál Martina E. Kyšperského. Výsledkem jsou neobyčejné písně, při kterých Vás napadne, zda by Květy neměli začlenit zpěvačku zpět do svého souboru. "O Martě či jiné zpěvačce neuvažujeme, takových osobností jako je Marťa je tak málo, že nemá cenu je hledat. Musí se zjevit. A když se tak stane, nemusí znamenat sloučení více názorů lepší výsledek. Od doby kdy spolu hrajeme jen občasné koncerty a hostujeme při nahráváních se máme mnohem raději, než dřív. Navíc další člen se nám už nevejde do auta, protože taháme jen nepatrně méně nástrojů, než filharmonie. Ale začali jsme pracovat s přednatočenými věcmi, takže návštěvníci koncertů budou moci slyšet třeba Martin dech, pískání nebo kručení v břiše. Na zpěvu v poslední době hodně pracuju, snad to živě není monotónní. Tři lidé v kapele jsou akorát. Je to víc než na ponorku, málo na rozštěpení. Lépe se domluví koncert, zkouška, skupina dostává na koncertech větší večeře, na pódiu je koncentrovanější a snáze se slyší a sehrává."

Květy jsou často označováni po za zániku kapel Sledě, živé sledě, Dunaj nebo Z kopce jako držitelé pochodně brněnské alternativní scény společně s kapelou Ty Syčáci a Vladimírem Václavkem. Což se objevovalo velmi často v pozitivních reakcích na jejich debut " Jablko jejího peří", Martin E. Kyšperský s tím ale nesouhlasí. "Kapely jako Dunaj, Z kopce a jiné byli výborné, ale je to jen jedna z mnoha desítek věcí, které mám rád. Lidé potřebují zařazovat, aby se lépe orientovali, my jsme ale - při pozorném pohledu - úplně jinde. Ješitného autora (to určitě jsem) přirovnávání netěší. Ke zvuku zmíněných kapel by se zase dal přirovnat někdejší zvuk kapel King Crimson, ranná období Oldřicha Janoty, kapely "Nové vlny" osmdesátých let a přes inspirace těchto kapel bychom se dostali k dalším a tak až do středověku.. ale proč? Co slyším a cítím, to vím. Beru nebo neberu. Když nám někdo řekne, že zníme "alternativně" je to často spíš tím, že mu hudba připadá příliš neobvyklá a nemá se čeho chytit. Neslyšíme však ten pojem tak často, aby to stálo vůbec za řeč. Vědomě nechceme být pokračovatelé vůbec ničeho, jakkoli je jasné, že člověk nežije ve vzduchoprázdnu a kdyby neměl rád hudbu kolem, nevzal by sám kytaru nikdy do ruky."  

Koncerty:
Křty alba Kocourek a horečka společně s Jakubem Čermákem a dalšími hosty:
14. září / 19:30 / Klub Inkognito / Plzeň
15. září / 19:30 / Klub B / s kapelou Fru fru / bez Jakuba / Třebíč
16. září / 19:30 / Klub Skleněná louka / Brno / Květy + Marta Svobodová

Další koncerty:
22. září / čas? / Festival Křídla 2006 / Křídla u Nového města na Moravě
13. října / 20:00 / Městská knihovna / Frýdek Místek
19. října / 20:00 / Hospoda Barborka / s Janou Vébrovou / Třebíč
27. října / 20:00 / Klub-čajovna Samsára / Žďár nad Sázavou
28. října / 20:00 / čajovna / Chrudim
17. listopadu / Festival jako Brno / s Ty syčáci aj. / Teplice


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
2527 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc