gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

25.07.2008 Okno (Zuzana Synáková - Skiska Witko)    PDF Tisk Email
Povídky
"Ke druhému  nástupišti na kolej 2a přijede osobní vlak z Brna hlavního nádraží do Brna - Králova Pole..." hlas z amplionu mele nesrozumitelně dál a já si sbírám svoje zavazadla. Batoh, kytaru, psa... kde mám psa? "Elis! Kde se flákáš?! Koukej se vobjevit!" hulákám jako na lesy. Zpoza sloupu vykoukne chlupatá hlavička a hodí po mně zvědavej pohled. Nekompromisně ji lapnu do náruče, ještě naposled si zkontroluju bagáž a už nasedám do osobáku, kterej mezitím přisupěl na perón.
V naprosto prázdným vagónu (je pátek odpoledne) si sedám na sedadlo u okna a zírám ven na ubíhající svět. Teda, snažím se zírat, jenže sklo je špatný a krajina venku vypadá jako v obludáriu na Petříně.
"Ty seš ale divný okno," říkám. Provinile se zamlží. Jéje, ono je citlivý, na to musím jinak.
"Víš co? Povím ti pohádku o jednom okně, jo?" Celý se rozzáří a nedočkavě nastaví držadlo, aby mu neuniklo ani slovo. Elis se žárlivě domáhá pozornosti, takže ji beru na klín. Jednou rukou drbu štěně, druhou hladím okno. Právě jsme projeli Kuřim a do našeho vagónu nastoupilo pár lidí. Asi se budou hodně divit, až zjistí, že vyprávím pohádku psovi a kusu špatnýho skla.
 
"Bylo nebylo jedno okno v jedný policejní úřadovně jednoho velkýho města. A v téhle úřadovně seděla strašně nervózní seržantka. Pořád za ní chodili policajti a vodili jí k výslechu trampy, který chytili někde v lese na vandru. Tahle paní seržantka byla sice hrozně nervózní, ale jinak měla celkem ráda ty podivný zarostlý lidi v zeleným, ze kterejch se vobčas vyklubali právníci, doktoři a tak dále. Byla to vlastně docela milá ženská. Akorát nesnášela čerstvej vzduch. Průvan jí mohl klidně přivést na pokraj šílenství. Takže za touhle zajímavou seržantkou chodili trampové a ona je vyslýchala. A naše milé okno všechny ty rozhovory moc zajímaly. Vždycky bylo zvědavý, jestli tramp bude puštěnej jenom s napomenutím, anebo jestli z toho bude něco víc. Když paní policajtka vypadala nerozhodně, okno krčilo parapetem a mhouřilo žaluzie. Když měla dobrou náladu, okno žaluzie zvedlo, lesklo se a házelo prasátkový úsměvy. Ale několikrá se stalo, že ubohej tramp nezapůsobil dobře, a v tuto chvíli se soudružka seržantka rozčílila, chodila po úřadovně a vším třískala.
Elis, jestli mě okamžitě nepřestaneš kousat, dám tě na zem!
Jo, byla strašně naštvaná a vším mlátila. Okno bylo tak překvapený, že se údivem otevřelo dokořán. A to nemělo dělat. Jak jsem řekla, ta ženská nesnášela čerstvej vzduch. Přiskočila k oknu a s nadávkama ho zabouchla. Pak celá rozzuřená vyhodila vyděšenýho trampa ze dveří a šla si uvařit kafe. Naše okno si moc vyčítalo takovou  neuváženost, ale kdykoli se paní seržantka rozčílila, udělalo to znova. Až jednoho dne paní vybuchla jako parní kotel.
A stejně vybuchnu i já, Elizabeto, když toho kousání okamžitě nenecháš! No dobře, hodná holka.
Ledově klidná přišla k rozpačitýmu oknu, ne zrovna jemně ho zavřela, pak přiskočila ke stolu a už letělo obrovský těžítko na ulici. Přitom křišela jako šílená, že když už tady musí bejt zima, tak ať teda pořádná. Druhej den přišel sklenář a rozbitý okno nahradil novým, který se vůbec nezajímalo o chod úřadovny, a tak tam je nejspíš dodnes," zakončila jsem tradičně. "Můžeš bejt rádo, že seš vlakový a ne kancelářský."
 
Podívala jsem se na něj, abych zjistila, jak zapůsobil můj vypravěčskej talent, kterej je schopnej uspat patnáct rozpustilejch dětiček.
"Ale ne, ty nesmíš brečet. Seš moc krásný a lepší, než ty ostatní okna. Určitě se zase někdy potkáme a já ti řeknu další pohádku, jenže teďka už bude Řikonín a já musím vystupovat."
Sbalila jsem psa, bágl a kytaru a vypadla z vlaku. Ten se rozjel. Za okýnkama, který jsou všechny stejný, se divně tvářili mý spolucestující a já viděla, jak se jedno nepovedený okno šťastně a spokojeně prasátkově usmívá.
 
 
2. místo próza do 23 let, Trapsavec 1997

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2 3 4
 5 6 7 8 91011
12131415161718
1920212223
2628   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc