gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

už na střední škole, která tehdy nesla název Střední všeobecně vzdělávací, jsem ve slohu měl nejraději útvar zvaný úvaha. Popis jara, či spolužáka, mi neseděl. Byl jsem vždy ten typ, který napřed napíše sloh a pak tvoří osnovu, a to jen proto, že je to nařízeno. Krom toho jsem vždy rád četl a čtu v novinách a časopisech úvahy a fejetony, zejména píší-li je lidé jako je pan Jiří Černý. Kolem sebe denně potkáváme témata k zamyšlení a současně se někdy vracíme i do minulosti, ať ji pamatujeme, či jsme o ní jen slyšeli nebo četli. A tak se stalo, že jsem se vrátil do školních let a čas od času napsal pro FOLKtime útvar, ke kterému název úvaha či fejeton patří. Snažím se vždy, aby základní, a snad i čtenářsky sympatickou vlastností tohoto slohového útvaru, byla stručnost. Pokud jde o obsah mohu jeho hodnocení ponechat jen čtenářům.

Na redakční radě mi milé kolegyně a kolegové navrhli, aby se z mých občasných slohových a slovesných útvarů stala rubrika. Souhlasil jsem a rovněž jsem kývl na název Po(h)ločas, vzniklý v rámci letošních Silvestrovin. Budu se s vámi rád pod tímto názvem čas od času setkávat. Navíc má pravidelná rubrika vlastnost potvrzující novinářskou zásadu, že nejlepší inspirací pro autora je termín.

Tak ahoj v Po(h)ločase.

Tomáš Pohl20.04.2011 Potřebujeme ještě písničkářství? Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Fejetony
Kdo je vlastně písničkář či písničkářka? „Vševědoucí“ Wikipedie říká: „Písničkář nebo písničkářka jsou takoví hudební tvůrci, kteří si své vlastní jednoduché hudební skladbičky zvané písničky tvoří sami vlastními silami (svépomocí). Písničkář je tedy zároveň autorem hudby i textu písně, je tedy sám sobě jak hudebním skladatelem, tak i textařem, kromě toho obvykle bývá i prvním a někdy i jediným interpretem. Hovoříme zde o činnosti také zvané písničkářství.“
06.09.2010 Já znám vás z jedné elegie.. Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Zajímavosti
Dnes, 6. září se dožívá šedesáti let skladatel a zpěvák Luboš Pospíšil. Já znám vás z jedné elegie..Pro jeho uměleckou dráhu bylo rozhodující setkání s Ladislavem Kantorem, který sloužil na vojně v Kutné Hoře, kde tehdy hrál Luboš Pospíšil v různých kapelách. V té době ani Pospíšil ještě neznal soubor C&K Vocal, což nebyla reminiscence na kdysi slavné soustátí, ale na počáteční písmena příjmení zakladatelů Jiřího Cerhy a Ladislava Kantora
18.08.2010 Skála a rohlík Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Zajímavosti
V roce 1957 vylétla poprvé v historii do kosmu družice, která se i úspěšně vrátila. Vypustil jiSkála a rohlík Sovětský svaz a nazval ji Sputnik. Tak byl rozpoután závod dvou velmocí v dobývání kosmu. Byla však oblast, kde se závody nekonaly. Ta oblast se jmenuje rock and roll. Ve Spojených státech, v té době velmi konzervativních, nebyl porod rock and rollu jednoduchý, ale zakrátko celý svět znal jméno Elvis Presley.
14.06.2010 Chci hvězdy na rakev Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Dne 13. června 2010 by se Václav Hrabě dožil sedmdesáti let. Nad ránem 5. března 1965 tomu zabránil unikající oxid uhelnatý. Václav Hrabě je často zařazován do české obdoby americké beat generation, představované především básníky Ginsbergem, Corsem či Ferlinghettim. S mladou poválečnou generací USA měl Václav Hrabě společný protest proti zatuchlé společnosti, v USA bigotní s kultem mamonu, u nás pod nadvládou jediné strany.

10.05.2010 Chyť vítr! Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Někdy v roce 1968 zněla na nádvoří v Platýzu či na Karlově mostě píseň o tomChyť vítr!, že se narodil Ježíšek, v podání Jaroslava Hutky. Tehdy jsem netušil, že v originálu má název Catch the Wind (Chyť vítr) a byla prvním úspěchem kudrnatého skotského kluka s nosem maličko nahoru, který nosil rád čapku se štítkem. Ten kluk se jmenuje Donovan Phillips Leitch a narodil se 10. května 1946 v Maryhillu ve Skotsku. Jako dítě onemocněl obrnou,

18.03.2010 Bylo hůř… Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Jsou filmy, které vzniknou nenápadně, bez upoutávek, ale na druhé straně jsou právě tyto větším zážitkem než mnohá, neustálým omíláním propagovaná díla, plná hvězd a hvězdiček. Mezi první zmíněné filmy patří bezesporu dílo režiséra Petra Nikolaeva … A bude hůř, film natočený na motivy románu Jana Pelce v roce 2007.

28.12.2009 Říkali mu Rybín Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Cestou do Vrchlabí lze odbočit směrem k Jilemnici a kousek od Říkali mu RybínJilemnice je malá vesnička jménem Zálesní Lhota. 26. prosince tomu bylo 40 let, co jsem vyslechl neuvěřitelnou zprávu, že rodák ze Zálesní Lhoty, Jiří Šlitr, již nežije. Zemřel ve svém ateliéru, protože nebyl jen skladatel, herec, zpěvák a vynikající klavírista, ale i vynikající výtvarník.

22.12.2009 Několik „nej“ v roce 2009 Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory

Téměř všechna média pořádají ke konci kalendářního roku ankety o kulturní událost roku. Nechci být „out“ a anketu jsem uspořádal pouze sám se sebou. Z koncertů, které jsem letos viděl, mě asi nejvíc oslovila v listopadu zpěvačka Cassandra Wilson (pořád se mi chce psát Wilsonová), která vystoupila se svými muzikanty v Rudolfinu. Již samo prostředí Rudolfina dává jiné než vážné hudbě zcela jinou podobu než hudební kluby, či vyprodaná Lucerna.

15.12.2009 Konferenciéři, moderátoři a ti ostatní Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory

Nedávno jsem kdesi četl zprávu, že pořad Noc s Andělem opouští po patnácti létech věrný průvodce pořadu Pavel Anděl. Pokud je zpráva pravdivá, je pro mě celkem radostná. Tento průvodce mě bohužel dokázal od řady jinak zajímavých večerů se zajímavými hosty svým chováním, směsí suverenity a hloupého uchechtávání, odradit.

16.11.2009 Jen dvacet let Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Zajímavosti

17. listopadu tomu bude dvacet let, co se začal hroutit režim, který podle přání otců bolševické revoluce měl vládnout na celém světě. Nemá smysl uvažovat, proč se režim zhroutil, důležité je, že se tak stalo. Na stránkách FOLKtimu rovněž nemá smysl psát oslavné či kritické články, že se vlastně nic nezměnilo, či že je ještě hůř, než bylo před rokem 1989.

10.08.2009 Kritika kritika Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory

Název není překlepem, ani jednou z forem koktavosti, kde se opakuje stejné slovo na počátku věty. Druhé slovo je druhým pádem, který zní stejně jako první podstatné jméno slovesné. Ale dost gramatiky, maturity jsou za námi, u některých hodně dávno. V diskusích se často objevují více či méně ostré útoky na osobu hudebního kritika.

09.07.2009 Mistře, blahopřeji! Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Přiznám se, že jsem nikdy doma neměl jedinou nahrávku Karla Gotta, což mě zdánlivě neopravňuje psát článek k oslavě jeho sedmdesátých narozenin, které bude slavit letos 14. července. Gott je ale v dějinách československé a české populární hudby dvacátého století podobným fenoménem, jako byl ve filmu a na divadle Vlasta Burian, či ve stejném hudebním žánru nedávno zesnulý Waldemar Matuška.

02.07.2009 Naďa "Dynamit" slaví Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Kdyby paní Naďa Urbánková se svými elegantními velikými brýlemi neuNaďa dělala nic jiného, než že odstranila pocity méněcennosti žen a dívek nosících brýle, má velikou zásluhu. Jenže zdravotní sestra z Nové Paky nezanechala jen tuto záslužnou stopu. Je málo zpěvaček, u nichž se snoubí krása, herecký talent, výrazný hlas, pohybové nadání a charisma. Všech těchto vlastností se Nadě Urbánkové dostalo, když se 30. června 1939 narodila. Na pani Urbánkovou mám několik osobních vzpomínek.

19.06.2009 Jízda za svobodou Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Letos uplyne 40 let od premiéry americkJízda za svobodouého filmu Easy Rider, do češtiny překládaného jako Bezstarostná jízda. V té době mi bylo 17 let a dodnes lituji, že jsem na film musel čekat ještě dlouhou řadu let. Ten film, který stál pouhých 400 000 dolarů a vydělal milióny, pokládám za jednu z největších kulturních událostí dvacátého století. Film je možné vidět mnohokrát, ale pokaždé v něm nacházím něco nového a jeho stopáž 94 minut nedopřeje ani chvilku oddychu nad jediným políčkem filmu.

06.04.2009 Mičurinova ulice Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory
Mezi mé nejoblíbenější autory a interprety patřili a patří Jan Vodňanský a Petr Skoumal. Ale nechci psát o jejich životě a díle, byť by to vydalo na mnoho stránek a na mnoho nahrávek. Vypůjčil jsem si pouze název jedné písně zpívané s nádherně parodovaným pathosem Janem Vodňanským.
26.03.2009 Noblesa odchází? Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory
Vloni v říjnu by se dožil devadesátky pan Miroslav Horníček. Byl by stejně starý jako Československá republika, která se nedožila téměř ani dvaceti let svobody. Běh času stírá hrany a zůstává jen příjemné. Tzv. První republiku vnímám, snad vlivem filmů, četby, ale i hudby,
11.03.2009 Koukat přes plot Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory
O existenci teorie relativity pouze vím. Závratnost objevu ukrytého v jedné rovnici nejsem schopen pochopit. Z tohoto důvodu používám pojmy relativita či relativní naprosto přízemně a jednoduše. Máme se relativně dobře, utrácíme relativně málo a žijeme tedy jakýsi relativní život odpovídající zemi, kde žijeme,
10.02.2009 Angažovanost? Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory
Slova za nic nemohou. Tvoří je lidé a ti je používají. Časem se z některých slov stane klišé, móda, ostatně tak je to se vším. Pod pojmem angažovanost si má generace představí schůze, nástěnky, řepné brigády. Ještě starší generace si představí prádelní koše žádostí o trest smrti ženě, která se ničeho nedopustila.
19.09.2008 Napiš si o nedělní e-sborník Trapsavce 2008 Napsal uživatel Michael Antony - Tony    PDF Tisk Email
Povídky
Hned po letošním vyhlášení vítězných povídek a básní 34. ročníku Trapsavce bude rozesílán všem zájemcům, a to tuto neděli večer. E-sborník v rozsahu 20 stran obsahuje vítězné práce (celkem 13 básní a 6 povídek), linky na další webové stránky s trapsaveckým zaměřením a propozice nového ročníku.
12.09.2008 Myslivec Napsal uživatel Riky    PDF Tisk Email
Povídky
Ani nevím, proč jsem jel tenkrát na vandr sám. Kluci šli snad do práce či co ? no, to je jedno, podstatné však je, že mne nohy zavedly k nám do těch zpustošenejch hor. Během pátečního odpoledne jsem se daleko za město nedostal. Noc mne zastihla nedaleko bývalého Aljašáckého campu a bez baterky nezbylo než přespat zde.
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 3 z 18

Kalendář

<< Leden 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9101112131415
16171819202122
23242526272829
30     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc