gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

30.04.2021 Jarní knižní novinky v nakladatelství Galén (Galén)    PDF Tisk Email
Novinky
Nakladatelství Galén připravilo na duben zajímavé knižní novinky. V edici hudebních memoárů vydal první díl svých pamětí Co jsem nezapomněl Jan Burian a již ve čtvrtém a rozšířeném vydání vyšel knižní rozhovor Ondřeje Bezra a Vladimíra Mišíka Byl jsem dobrej, nyní navíc i s dárkovým CD (A)live Toronto 2002. V edici populárně vědecké literatury jsme vydali mimořádnou knihu předního českého neurologa prof. MUDr. Pavla Kalvacha Světy slavných neurovědců.
Jan Burian: Co jsem nezapomněl
aneb Z deníku potulného písničkáře
Jan Burian: Co jsem nezapomněl
Jan Burian: Co jsem nezapomněl
Název vzpomínek básníka, prozaika a písničkáře Jana Buriana (nar. 26. března 1952) Co jsem nezapomněl naznačuje jistou spřízněnost s jeho starším textem Rychle než to zapomenu. V letech 1982 až 1985 si Jan Burian psal soukromé zápisky, které vydal v samizdatu. S ohledem na skutečnost, že se text mohl dostat do ruky komukoliv, musel autor leccos vynechat, aby nezpůsobil řadě lidí problémy s tehdejší státní mocí. Také – jak přiznal po letech – se občas soustředil na něco, co už ztratilo význam, a některé věci v oné době viděl jinak, třeba i trochu mělce. Útlá knížka končila rozpadem někdejší folkové dvojice Burian–Dědeček a oficiálně vyšla až roku 1990 jako první svazek edice Traverza v nakladatelství Scéna.
Po pětatřiceti letech se Jan Burian k těmto vzpomínkám vrátil, doplnil je a podstatně rozšířil, zejména o autentické zápisky z osmdesátých let, z radostné doby, kdy se hroutil režim. Doby, která už byla popsána například z pohledu disidenta, politika nebo úředníka, ovšem tentokrát jde pro změnu o pohled písničkáře. Text knihy opisuje oblouk od dětství a dospívání na Hradčanech v rodině divadelníka E. F. Buriana přes hledání vlastní umělecké cesty v husákovském Československu až k otevření nových možností po listopadu 1989, kdy Janu Burianovi začala být zavedená role písničkáře s klavírem těsná. Koláž Burianova vyprávění, dobových zápisků a citací nejrůznějších dokumentů končí rokem 1992; chystaný druhý díl se soustředí na autorovy zážitky, postřehy a tvorbu od devadesátých let až po současnost.
Obsah: 1/ Divadelní dětství (1952–1968) * 2/ Co vlastně chceš od života? (1969–1985) * 3/ Žádný scénář jsem nikdy nedodržel… (1985–1990) * 4/ Otevřete, prosím, ty dveře! (1990–1991)
Jan Burian (*1952), básník, prozaik, písničkář. Vystupuje od roku 1970 – sólově za doprovodu klavíru, ale také v různých formacích: v duu s Jiřím Dědečkem, Danielem Fikejzem, Petrem Skoumalem, v triu Burian–Jeřábek–Janče i se skupinou Zvláštní vydání; spolupracuje s různými hudebníky. Vydal šestnáct původních alb, na mnoha dalších se podílel jako interpret a autor. Od roku 1990 publikuje knihy mnoha žánrů – od sbírek písňových textů, básní, pamětí, fejetonů, televizních rozhovorů až po cestopisy nebo zpracování velmi osobního tématu, titul věnovaný otci Nežádoucí návraty E. F. Buriana. V současnosti píše i pravidelné fejetony pro rozhlas a různá periodika. Od roku 2001 pořádá v Praze Festival osamělých písničkářů, o pět let později „založil“ volné sdružení Osamělí písničkáři.

Vladimír MišíkByl jsem dobrej
Rozhovory s Ondřejem Bezrem z let 1999, 2006, 2017, 2019, 2020
Vladimír Mišík: Byl jsem dobrej
Vladimír Mišík: Byl jsem dobrej
Čtvrté vydání knihy Byl jsem dobrej je rozšířeno o povídání Ondřeje Bezra s Vladimírem Mišíkem ve dvou etapách na podzim 2019 a v létě 2020. Oproti minulé edici s protagonistou prožíváme mimo jiné jeho první cestu do Spojených států za nově objevenou rodinou. Náležitá pozornost je věnována vzniku nového a nadšeně přijatého alba Jednou tě potkám, o jehož procesu a pozadí přípravy a nahrávání vypráví nejen samotný Vladimír Mišík, ale v oddílu věnovaném rozhovorům se zpěvákovými nejbližšími také producent Petr Ostrouchov. Stranou nezůstává ani nové Mišíkovo občanské angažmá při statisícové demonstraci Milionu chvilek pro demokracii. Autoři nemohli obejít ani prožívání první vlny koronavirové pandemie na jaře 2020 a symbolickým vyvrcholením a prozatímní tečkou Mišíkova příběhu je ceremoniál cen Anděl, při němž zpěvák proměnil ve zlato všech šest nominací. Doplněny jsou také další oddíly knihy, tedy písňové texty Vladimíra Mišíka, diskografie a kalendárium Letopis letenský. Speciálním bonusem tohoto vydání je vložené – a vůbec poprvé u nás vydané – CD (A)live, raritní nahrávka koncertu dvojice Vladimír Mišík & Jan Hrubý, pořízená při turné dua v roce 2002 v Kanadě.
Obsah: Moje setkávání s Vladimírem Mišíkem * Rozhovor z roku 1999 * Rozhovor z roku 2006 * Rozhovor z roku 2017 * Rozhovor z roku 2019 * Rozhovor z roku 2020 * Rozhovory o Vladimíru Mišíkovi (Katarína Mišíková – Eva Mišíková – Martin Maťo Mišík – Bára Mišíková – Adam Mišík – Vladimír Guma Kulhánek – Jan Hrubý – Jaroslav Olin Nejezchleba – Pavel Skála – Vladimír Merta – Jiří Dědeček – Jiří Černý – Karel Haloun –Šimon Kotek – Petr Ostrouchov – Václav Zamrazil) * Písňové texty Vladimíra Mišíka * Vladimír Mišík & Etc… (letopis letenský) * Albová diskografie (řadová alba, kompilace, rarity atd.) * Jmenný a názvový rejstřík
 
 

Sdílet na...
Kam dál?

» Dědeček Dědeček a dědek Burian (Miloš Keller)

» Album Jednou tě potkám Vladimíra Mišíka zvítězilo v Hodnocení desek na FOLKtime.cz! (Džexna)

» Vladimír Mišík - 30 let svobody a křest alba (Šimon Kotek)

» Vladimír Mišík & Etc... v KC Zahrada (FOLKtime.cz)

» Vzpomínka na Zuzanu Navarovou a festival Hradecký slunovrat (Vašek Müller)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22
29     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc