gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

14.02.2017 Nakladatelství Galén vydalo nové album Vlastimila Třešňáka KONVOLUT (Galén)    PDF Tisk Email
Novinky
Nové album Konvolut nabízí posluchačům třináct nahrávek známých, méně známých i zapomenutých písní z repertoáru Vlastimila Třešňáka – písní, které asi nikdy živě neuslyšíme. Na třinácti hudebních zastávkách od úvodní Poezie a nejstarší Čekanky na světě probdělou nocí Bermudských trojúhelníků spolu se Sisyfem, Ahasverem, kouzelníkem, posunovačem se zadýchanýma očima a blanickým rytířem až k derniéře a spektáklu doprovází autora skupina Temporary Quintet, laskavě vedená Janem Štolbou, který písně pro nahrávání aranžoval.
Vlastimil Třešňák (* 26. dubna 1950 v Praze)
Vlasta Třešňák & Temporary Quintet
Vlasta Třešňák & Temporary Quintet
archiv Galén
Hudebník, spisovatel, malíř a fotograf. Pražský rodák, vyrůstal v Karlíně, po ukončení základního vzdělání prošel řadou příležitostných zaměstnání a od roku 1968 působil ve svobodném povolání jako zpěvák folkových písní. V 70. letech patřil spolu s Vladimírem Mertou, Dagmar Voňkovou, Petrem Lutkou a Jaroslavem Hutkou k nejvýznamnějším představitelům naší písničkářské scény, byl rovněž zakládajícím členem sdružení Šafrán. Je mu vlastní výrazně osobitý písničkářský styl, neintelektuálsky kritický pohled na oficiální kulturu i společnost, neškolený, o to působivější expresivní zpěv. Od 70. let vystupoval s různými cikánskými hudebníky, především s muzikantskou rodinou Kormanů. První a patrně nejslavnější album Zeměměřič vyšlo poprvé ve Švédsku zásluhou přítele Jiřího Pallase, který je sestavil z ilegálních nahrávek. Po návratu z exilu vydal několik alb s vlastní skupinou Band (zatím poslední Němý suflér) a s uskupením Temporary Quintet Jana Štolby (Alter ego, Konvolut). Dnes již Třešňák dva roky veřejně nevystupuje.
Ve vztahu k oficiálnímu režimu byl Třešňák vždy nekličkující, ostrý, přímočarý a logicky konfliktní. V druhé polovině 70. let již nesměl veřejně vystupovat, je signatářem Charty 77 a po sérii brutálních výslechů na StB odešel v roce 1982 do exilu, nejdříve do Švédska, později do Německa. Po roce 1995 žije převážně v České republice.
V 70. letech se proslavil rovněž jako malíř, fotograf a spisovatel. První povídky a novely vydal v exilových nakladatelstvích, mnohé vyšly i v překladech, v roce 1995 vydal kritikou ceněný román Klíč pod rohožkou a v roce 2007 bilanční rozhovor To je hezký, ne? s publicistou Ondřejem Bezrem. Zatím poslední publikovanou prací je pohádková féerie The Vole – hraboš hrdina z cyklu Konopných pohádek, známá i v podání Jana Hartla ze stejnojmenné audioknihy. Na rok 2017 je připraveno nové vydání Klíče pod rohožkou (spolu s novelou To nejdůležitější o panu Moritzovi).
Jako malíř je rovněž samouk, proslavil se mj. cykly obrazů Rozhněvaní muži nebo Dodělané obrazy, zúčastnil se řady skupinových i samostatných výstav, vyšly mu dvě obrazové monografie – Adam & Söhne (1986) a 49 + jedna (2004).
Třešňák, Štolba & Temporary Quintet - Konvolut
Třešňák, Štolba & Temporary Quintet: Konvolut
Vydavatel: Galén
Vydáno: 2017
Seznam písní: Poezie • Čekanka • Poém o probdělé noci • Sisyfos a Ahasver • Kouzelník • Blanický rytíř • Voyeur William S. • Král Felatius, královna Kunilinga • Balada o zadýchaných očích kulhavého posunovače • Bermudský trojúhelník • Seance pro dva • Derniéra • Spektákl


Hudba a texty Vlastimil Třešňák
Aranžmá Jan Štolba
Temporary Quintet:
Vlastimil Třešňák – zpěv
Jan Štolba – tenorsaxofon, aranžmá, hudební režie
Karel Bárta – elektrická kytara (1–4, 7–10, 12)
Josef Štěpánek – elektrická kytara (5, 6, 11, 13), banjo (13)
Vladimír Strnad – klavír, klávesové nástroje
Jaroslav Šimíček – kontrabas
Petr Mikeš – bicí
Nahráno v září 2014 ve studiu 3bees, dotáčky v srpnu 2016
Zvuková režie a mix Jakub „Šablonka“ Novotný
Mastering Petr „Kakaxa“ Fleissig

Sdílet na...
Kam dál?

» Pokropená paměť (Michal Jupp Konečný)

» Ztráty a návraty Michala Prokopa (Galén)

» Jaroslav Hutka 2017 a 70 (Galén)

» Jan Burian & Bizzare Band: Jihotaje (Galén)

» Novinky z nakladatelství Galén v říjnu 2018 (Galén)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Prosinec 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    
 5
1112
1824
25262728293031

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc