gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

02.05.2016 Tomáš Kočko & Orchestr přichází s novinkovým albem Velesu (FOLKtime.cz)    PDF Tisk Email
Novinky
Novinkové album Velesu Tomáše Kočka & Orchestru vyšlo u vydavatelství Indies Scope 29. dubna 2016. Po albu věnovaném bohyni země a hojnosti Živě se Tomáš Kočko obrací k Velesu, pánovi zásvětí střežícímu řád a čas. V krvi a duši nám tepe rytmus našich předků, jejich sny, radosti, strasti a obavy. I díky tomu devět autorských skladeb Tomáše Kočka dokáže zasáhnout každého posluchače. Nahrávka nabízí jak zadumané skladby, tak i skočné vypalovačky. Tomáš Kočko opět skvělým producentským citem dokáže propojit skladby inspirované folklórními motivy s vrstevnatými vícehlasy a zároveň využít rockových kytar a postupů. Na Velesu  rezonují ozvěny dávných slovanských kultů, inspirace světem, kterému bylo cizí striktní černobílé vidění.
Tomáš Kočko & Orchestr: CD Velesu
Tomáš Kočko & Orchestr: CD Velesu
Deváté řadové album Velesu Tomáše Kočka & Orchestru tematicky navazuje na předchozí nahrávku Živě. „Obě desky jsou věnovány staroslovanským božstvům, Živě a Velesovi. Živa dostala výběr toho nejlepšího z našich předešlých alb, tedy jakési the best of nahrané živě na koncertě v Ostravě a Veles pak zbrusu nové autorské písně nahrané ve studiu v Brně. Živa a Veles dle mýtů tvořili božský pár a Veles je, mimo jiné, patronem igriců - dávných zpívajících básníků - tedy umělců,“ upřesňuje autor všech skladeb na albu Tomáš Kočko a dodává: „V době nahrávání Živě jsem už měl některé písně hotové, některé v náznacích, o některých jsem jen věděl, o čem budou, ale neměl jsem ani melodii ani text, a dvě vznikly těsně před nahráváním Velesu.“ To, čím se současné album odlišuje od dvou předchozích, je autorství skladeb. Velesu je na rozdíl od minulých alb plně autorská nahrávka. A Tomáš Kočko se i tady vyřádil nejen jako autor ale i, tak jako na předchozích deskách, jako producent. Vždyť u některých skladeb se dosáhlo až sto padesáti nahraných stop.
Už z podstaty samotného výběru tématu je jasné, že album nebude bezstarostnou skočnou veselicí. Tomáš Kočko se na Velesu přibližuje temnějšímu pojetí svých skladeb a vzdáleně odkazuje i na nahrávku Godula. Ani zde nezapře svůj kladný vztah k tvrdším hudebním žánrům. „Po producentské účasti na třech ethnometalových deskách jsem tvrdou muzikou docela načichl a to se samozřejmě projevuje i na novém albu,“ říká Tomáš Kočko. Rozhodně však nelze očekávat, že by snad měnil zásadně styl. Hudební stránka alba zůstává v typicky kočkovské směsici transovních i zadumaných rytmů inspirovaných jak tradiční lidovou hudbu, tak i metalem a folkem.
Tomáč Kočko & Orchestr
Tomáč Kočko & Orchestr
Nový materiál bude představen na koncertech jak v rámci letní festivalové sezóny, tak i během podzimního turné. CD bude pokřtěno hned dvakrát, a to 19. října v brněnském Sono Music Centru a o den později 20. října v rodišti Tomáše Kočka, Frýdku-Místku, na Nové scéně Vlast.
Tomáš Kočko & Orchestr jsou dvojnásobnými držiteli ceny Anděl za album roku. Jejich Poplór bodoval v prestižní TOP 20 Europian World Music Charts, album Do kamene tesané aneb Ondráš se stalo předobrazem polského divadelního představení Ondraszek - pan Łysej Góry. Se svou muzikou inspirovanou tradiční moravskou hudbou koncertují Tomáš Kočko & Orchestr v Evropě od Ruska až po Irsko, hrají na festivalech folklórních, folkových, rockových i metalových. Zatímco jejich první album  Horní chlapci  je folkovým holdem valašskému básníkovi Ladislavu Nezdařilovi, aktuální CD Velesu přináší pestrou fúzi žánrů pevně ukotvenou v odkazu moravské tradiční hudby.  A v rozpětí mezi těmito alby najdete tvorbu tohoto jedinečného seskupení.

Sdílet na...
Kam dál?

» Koledovalo se Za plotem (Tomáš Hrubý)

» Výroční koncert 25 let Indies (Přemysl Štěpánek)

» Tomáš Kočko opět boduje v Evropě (Přemysl Štěpánek)

» Výběr z hroznů ve Střelicích (Lucie Přikrylová)

» Tomáš Kočko & orchestr: Do tanca! aneb Co býval tanec v dobách našich dědů a co dnes (Lucie Endlicherová)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
202122
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc