gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

21.01.2013 Pojednání o díře v bubnu, muzikantech a létání (Karel Vidimský - Cimbura)    PDF Tisk Email
Reportáže
Předstartovní náladu 5. základního kola Notování 3. ledna 2013 poněkud pokazila díra v bubnu. V bláně kopáku bubeníka Kuby Janury z kapely Růže v trní a taky to, že do Music City Clubu nedorazilo, ani zprávu proč neposlalo plzeňské duo Jampet. Doufám, že jsou obě děvčata v pořádku… První zádrhel se vyřešil použitím bicích, které jsou ve výbavě klubu, a druhý posloužil pro vyrovnání časového skluzu, jenž začátek programu nabral stěhováním nástrojů. Takže start večera byl šťastný, i když to tak původně nevypadalo. A neméně dobře gradoval i program.

Od vystoupení skupiny Rubinet, která otevírala program, jsem si sliboval pohodový zážitek. Její kapelník Tomáš Coudy Janoušek u nás soutěžil již v šestém ročníku. A v sedmém se, již v duu s výborným kytaristou Igorem Doležalem, probojoval do semifinále.
Rubinet - Praha
Rubinet - Praha
foto: Rejka Balcarová
Skupina Rubinet, tedy již jmenované duo plus dvě zpěvačky, u nás hrála poprvé v ročníku osmém. Teď se do soutěže, po roční pauze důkladně přestavěná, vrátila. Obě původní zpěvačky vzal čas a písničkám to neublížilo. Písničky nejsou hloupé, ale ani nový Rubinet, tedy zakladatelské duo + houslistka a baskytarista jim, žel, příliš nepomáhá. Souzvuk není úplně dokonalý a postrádám nápaditější aranžmá s výraznějšími sóly. A přitom se domnívám, že by to vše členové kapely za vynaložení potřebného úsilí mohli zvládnout.

Další soutěžící, písničkář Petr Minář je hudebník širokých zájmů, které začínají u aktivního chrámového zpívání a klasické hudby a různými kličkami vedou až k folku. A samozřejmě, že zanechávají stopu v jeho tvorbě, kterou u nás předvedl, zatímco převzaté písničky si schoval na jinam. Na Petrově Bandozonu jsem se dozvěděl, že vedle dobře hrané kytary doprovází svůj kultivovaný zpěv též hrou na klávesy. Škoda, že jí neozvláštnil svoje vystoupení v Notování. Střídání nástrojů mohlo napomoci silnějšímu dopadu jeho čtyř decentních, možná až příliš vyrovnaných písní do uší i duší posluchačů.

Ve středu soutěžního pole mě mile překvapila málo přes tři roky mladá folk-rocková skupina Růže v trní.
Petr Minář - Praha
Petr Minář - Praha
foto: Petr Vymětal
V Notování soutěží potřetí. Tentokrát ve své nejsilnější, sotva před třemi týdny novým baskytaristou Michalem Kronym Jerglem doladěné sestavě. Těžištěm jejich repertoáru jsou vlastní melodie složené k veršům českých básníků, z nichž jsme slyšeli dvě básně Jaroslava Seiferta a dvě písňové úpravy balad K. J. Erbena. Většinou je zpíval - a hodně dobře - kytarista Michal Willie Sedláček za zajímavé vokální podpory Radky Faifrové (housle) a Evy Trnkové (flétna)… Nebudu ale jenom chválit: zkušenější dramaturg by, pro větší pestrost vystoupení, vybral písně rozmanitějšího tempa. Divákům se ale kapela každopádně líbila, jak napovídá výsledek jejich hlasování.

Duo T´n´T Terezy Bečičkové a Tomáše Ludvíčka existuje, stejně jako Notování, desátý rok. Naší soutěže se zúčastnili již ve druhém ročníku a vrátili se do ní ještě v ročníku třetím a pátém. Po pětileté přestávce nás, pořadatele, Tomáš potěšil tím, že na scénu nastoupil v tričku s logem Notování, které dostali na památku všichni finalisté druhého ročníku… T´n´T v současné době zkoušejí za velmi specifických podmínek, které pro ně vytvářejí Terezčiny děti (čtyřletá Alenka, a dvouletá dvojčata Matěj a Ondřej). Přesto jsme od nich viděli a slyšeli vystoupení takřka stejně kvalitní, jako v dobách, kdy měli podmínky k tomu, aby se hudbě věnovali mnohem intenzivněji. Nadšená odezva, kterou sklidili, byla rozhodně zasloužená.

Růže v trní - Plzeň
Růže v trní - Plzeň
foto: Rejka Balcarová
Posledním startujícím měla být skupina 9. patro. A nebyla. Z důvodu onemocnění zpěvačky si, po dohodě s Radou Notování, kapela vyměnila startovní termín s duem Svitky, které mělo původně startovat 7. února v šestém základním kole. Duo Svitky tvoří dva kapelníci: devítipatrový Jirka Svítek a panelfotří Jirka Kyncl. Hrají Kynclovy písničky, které se nevejdou do repertoáru jeho domovských Panelákových fotrů. Nevejdou se, protože jejich hudební pojetí i suchý, takřka anglický humor jsou velmi odlišné od kompozic, které Kyncl vytvořil s a pro Panelfotry. A tak si je Jirka Kyncl, zdánlivě netečně až flegmaticky prozpěvuje sám, doprovázen jen svojí rázovitou elektrickou kytarou a mistrovským klarinetem Jirky Svítka. A ždímá při tom z očí diváků žejdlíky slzí smíchu.

Dobrého humoru nikdy není dost a tak jsme po přestávce, v čase jednání Rady Notování a sčítání diváckých hlasů, rádi uvítali na scéně vítěze šestého ročníku Notování, písničkáře Honzu Donalda Jíchu. Ten vystoupil v doprovodu kontrabasisty Jendy Kříženeckého, který s ním vystupoval jako host po celý šestý ročník, a svojí ženy Kláry Jíchové, která ho dnes, stejně jako ve finále v r. 2009, doprovázela na housle. V tak autentický návrat tohoto vítěze na scénu Notování jsem nedoufal ani v nejmenším. Donald nezklamal a splnil do posledního písmene vše, co jsem o něm napsal do pozvánky na stránkách FOLKtimu. A když přidával píseň Poesie trampingu s textem složeným v jazyce a stylu Jaroslava Vrchlického, nezdržel se nadšené reakce ani písničkář Marek Vojtěch, kterého známe jako diváka v reakcích spíš rezervovanějšího.

T´n´T - Praha
T´n´T - Praha
foto: Petr Vymětal
A tady bych mohl končit, protože výsledky už znáte. Jenomže to byste se nedozvěděli, že sotvaže je Belmondo s Bublinou vyhlásili, pověděla nám kapelnice Růží v trní Radka Faifrová, že s postupem v kapele vůbec nepočítali a že druhý den odlétá na půl roku do Francie. Všechno se ale prý hravě vyřeší: kapelní zkoušky poběží po skypu a na semifinále Radka do Prahy přiletí!… A taky byste se nedozvěděli, že, aby nebylo růžových extravagancí dost, zapomněla kapela v klubu kytaristovu „barovou“ sedačku a zjistila to až po Radčině odletu. Zda ji (tu sesli) dohonili po telefonu zatím nevím a tak mohu končit. Ahoj na Notování 7. února 2013!

P. S.: Protože bych velmi nerad své čtenáře uvedl v omyl, dodávám ještě, že všechno létání Radky Faifrové děje se údajně letadlem.
Svitky - Praha Plzeň
Svitky - Praha Plzeň
foto: Rejka Balcarová
Trio Honzy Donalda Jíchy
Trio Honzy Donalda Jíchy
foto: Petr Vymětal

Sdílet na...
Kam dál?

» Notování po letech (Tomáš Pohl)

» Výsledky 1. semifinále X. ročníku Notování (Rada Notování)

» 10. Pitkovický folk (Klokan)

» Notování s Honzou Donaldem Jíchou (Karel Vidimský - Cimbura)

» Notování tak trochu s internetem, tak trochu s mobilem (Cimbura)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1 2 3 4
 5 6 7 8 91011
12131415161718
1920
2628   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc