gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

Velké recenze Malé recenze Dobře uleželé recenze Povídačky Vyšlo jinde Hrubky Hrubky
26.09.2003 Shivers: Kelti jen trošku (Tomáš Hrubý)    PDF Tisk Email
Malé recenze
Shivers: Chvění
Vydáno vlastním nákladem, 2003, celkový čas 39:30.Shivers - Chvění
Hodně ortodoxní kelťárna. Věřím, že i vás by při pohledu na booklet napadlo, že cédéčko bude skrývat právě tuto hudbu, zvláště když se dvě ze tří instrumentálek jmenují Irishmix (jediná převzatá věc, od Corrs) a Bretaňská variace. No, a spletli byste se, stejně jako já. Tahle parta z jihočeské Volyně (čtyři pánové a dvě dívky) hraje v podstatě obecný folk a zpívá výhradně česky. Zejména pěkně hrající dvoje housle a ještě pěknější zobcovky, které jsou zásadními nástroji kapelního instrumentáře, se ovšem keltskými motivy často volně inspirují; inspirují se ale také jakýmisi barokně-klasicistními názvuky.
Největší pochvalu si z tohoto alba zaslouží nápady kapelních skladatelů Štefana Schvarce a Pavla Reitmaiera. Hned úvodní svižný Stopař je vysloveně hitový; v dalších kouscích sázejí oba pánové většinou na motivy temně mollové v pomalejších tempech, ale s výjimkou přeslazeného valčíčku Vítr (který ale složil Jirka Kuchař) lze stále obdivovat hudební nápady. Každé písničce přísluší spousta muziky - málokdy je použit systém sloka­refrén, instrumentální předěly přicházejí s dalšími hudebními motivy a na to navazují promyšlené aranže, značně akcentující rytmické zvraty. Často použitým prvkem je "milostný duet ve čtyřech", tj. odpovídající si mužský a ženský dvojhlas. Pokud se zpívá sólově (dámy vůbec ne), hlasy jsou příjemné, ale často až příliš neškolené, se špatnou srozumitelností v hlubších polohách. To je zatím slabina, stejně jako horší texty (slibnější jsou Srnka a Klepání), nenápadité kytary a občasný pocit, že to nějak neodsejpá, nezařezává (možná by pomohlo častější využití kapelních perkusí).

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Prosinec 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2
 5
12
1824
25262728293031

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc