gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

06.06.2016 Noční koncerty v kovárně i zámecké knihovně (Michal Schmidt)    PDF Tisk Email
Festivaly
Mezinárodní festival Folkové prázdniny již tradičně nabízí exkluzivní noční koncerty. Vedle dalších nových jmen, která přibyla do programu festivalu, se návštěvníkům dostane příležitosti znovu slyšet některé z hvězd Folkových prázdnin, tentokrát však mimo festivalové podium, což sebou nese neopakovatelnou atmosféru blížící se osobnímu přátelskému setkání v nevšedním prostředí kaple sv. Anny, zámecké knihovny a Galerie 12 uměleckého kováře Pavla Tasovského.
Tam, venku na trávě pod hvězdami, se nejlépe ujme hudba německé skupiny Malbrook, čemuž odpovídá i překlad názvu: taneční ďábel. Dlouholetý spolupracovník festivalu v Rudolstadtu, hudební publicista, hráč na mandolu a zpěvák Wolfgang Meyering - se  vším všudy respektovaná persona - nemusí o původu explodující taneční energie dlouho vykládat, vystačí si se svými spoluhráči s určením hudebního teritoria, ze kterého slavná folkrocková kapela čerpá inspirace: severní Německo, Švédsko, Dánsko, Norsko a pobřeží Baltského moře; a když na to přijde, nakukuje i do keltských zemí. Recept není tajný: odevšad něco, včetně nástrojů a vše slít do jiskřivé hudební kombinace. "Tradice není o uctívání popele, ale o zachování ohně, říkal Gustav Mahler. Moje zájmy a přístup nemají žádné omezení. Zajímám se o jakýkoliv druh hudby, hlavně mě musí oslovit," tvrdí Meyering.
Julie Ulehla
Julie Ulehla
foto: Aram Bajakian
V Galerii 12 se na svém jediném českém vystoupení představí také americká manželská dvojice: zpěvačka Julia Ulehla a kytarista Aram Bajakian. Předloni natočili vynikající album Dálava, na kterém moravské lidové písničky nechali projít avantgardním sítem newyorského downtownu.  Kruh se tím uzavřel: Julie je pravnučkou profesora Vladimíra Úlehly (1888-1947), světoznámého biologa, významného brněnského etnomuzikologa a zakladatele festivalu ve Strážnici. Moravské lidové písničky si s manželem vybrali z jeho dodnes nedocenitelné knihy Živá píseň z roku 1949 a naložili s nimi v souladu s názorem pradědečka, že píseň představuje živý, neustále se vyvíjející organismus. Čímž Julii s Aramem leccos usnadnil; zbavil je vysvětlování, proč namísto houslového cifrování posloucháme frenetické jazzování, distorzní kytary a zvukové experimenty. Zkrátka moravská hudba zčistajasna plná neznámých zvratů a nového chápání.
To samé se dá očekávat od slovenského houslisty Juraje Stieranky, kontrabasisty Juraje Valenčíka a mandolinisty Martina Krajíčka, který naznačil, co od tria uslyšíme: "Budeme hrát můj repertoár, kluci mě doprovodí a dostanou určitě i svůj prostor. Ale některé skladby budou úplně nové. Plus přidáme můj obvyklý mandolínový repertoár a jazzové standardy, které oba muzikanti dobře znají. Rozhodně se pustíme i do úplné improvizace a budeme hrát opravdu svobodně."
Což lze vztáhnout i na setkání britského dua Pagoda Project s houslistou Janem Hrubým v zámecké knihovně. Neptejme se jak duo Pagoda Project zapadá do pojetí folku, ale proč si ho dokážeme představit také ve sféře jazzu, avantgardy, klezmeru nebo soudobé vážné hudby. Je to jednoduché: jasnější začlenění neodpovídá povahám britského akordeonisty Paula Hutchinsona a klarinetistky Karen Wimhurst toužících vycházet vstříc neustále novým výzvám. Zvlášť jazzmanka, hráčka symfonických orchestrů a skladatelka divadelní hudby Karen nám může připadat jako žralok: ukotvit se na jednom místě, byl by s ní asi amen.
Kolumbijská zpěvačka Lucia Pulido má emotivní, stěží uchopitelný hlas, ke kterému i ti nejskoupější na silná slova přikládají měřítka zjevení. Není z druhu "příjemně se poslouchá", v čem ale tkví jeho přitažlivost? Názory se shodují: čistí jako oheň, míří k srdci a povzbuzuje vědomí intenzitou mystického světce v tranzu. Nelekejte se, pořád jde o písně, i když mimo jasné žánry a hluboce ponořené v kolumbijské a jiné poezii. V novém projektu Arrullo de La Noche Honda zpěvačku doprovodí americký jazzový violoncellista Erik Friedlander. Jazz je pro něho přitom dost relativní uvození: uznávaný skladatel patří léta k exponentům newyorského downtownu a jeho umění se odvíjí od těsné spolupráce s Johnem Zornem, Uri Cainem, Cyro Baptistou nebo Laurií Anderson; zapletl se ale i s populárem: hrával s Courtney Love a Alanis Morissette, což berme hlavně za potvrzení Erikova hráčské všestrannosti, protože na svých albech dává na vědomí i zálibu v bluegrassu, folku a blues.
 
Program nočních koncertů
Ve všední dny vždy cca 30 minut po skončení večerního programu (obvykle v cca 23 hod.)
Vstup zdarma.
Pondělí 25.7. - Julia Ulehla & Aram Bajakian - Galerie 12
Úterý 26.7. - Krajíček & Valenčík & Stieranka - Kaple sv. Anny ve Špitálku
Středa 27.7. - Lucia Pulido & Erik Friedlander - Zámecká knihovna
Čtvrtek 28.7. - Pagoda & Jan Hrubý - Zámecká knihovna
Pátek 29.7. - Malbrook - Galerie 12
Folkové prázdniny 2016
Náměšť nad Oslavou 25. července - 1. srpna
O pokoře
 

Sdílet na...
Kam dál?

» Divadelní neděle na Folkových prázdninách coby zahradní slavnost (Michal Schmidt)

» Brothers in Bamako v Náměšti nad Oslavou (FOLKtime.cz)

» Skvělí muzikanti z Karibiku a Afriky na Folkových prázdninách a zlaté, stříbrné a bronzové vstupenky. (Michal Schmidt)

» 28. Folkové prázdniny 2013 o lásce a lidské náklonnosti (FOLKtime.cz)

» Folkové prázdniny s láskou a lidskou náklonností 2/4 (Marek Kamínek)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 910111214
1521
2223
29     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc