gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

26.07.2024 Výstavy pevnou součástí Folkových prázdnin! A další hudební program festivalu (Michal Schmidt,Jiří Moravčík)    PDF Tisk Email
Festivaly
Nedílnou součástí Folkových prázdnin jsou i výstavy, které je možno navštívit v průběhu celého festivalu. Výstavy ale i samostatně stojící výtvarné objekty potkáte v zámeckém parku, u cyklostezky kolem řeky Oslavy, Galerii 12, tzv. Kavecu, ve Výstavní síni galerie ve Staré radnici a ve Staré tkalcovně.
BLUES A JINÉ KRAJINY & OBJEKTY
BLUES A JINÉ KRAJINY & OBJEKTY
Ve výstavní síni Staré radnice najdete unikátní výstavu dvorní grafika festivalu Rostislava Pospíšila s názvem BLUES A JINÉ KRAJINY & OBJEKTY. Setkání s výtvarníkem k zahájení výstavy proběhne ještě těsně před zahájením festivalu v sobotu 27. července v 16:30. Ve Staré tkalcovně připravil Matěj Forman s přáteli výtvarné instalace se souhrnným názvem PŘÍBĚHY NA SCÉNĚ a HRDINOVÉ V ZÁKULISÍ, tj. prostorové ztvárnění příběhu ZÁPASU STOLETÍ dvou slavných boxerů Američana Joea Louise a Němce Maxe Schmelinga ilustrovaném Lukášem Urbánkem a dvě velké fotografické výstavy Ireny Vodákové a Jany Lábrové z prostředí Divadla bří Formanů. V tzv. Kavecu bude mít tradiční výstavu fotografií z loňské ročníku Folkových prázdnin dvorní fotografka festivalu Kamila Berndorffová, tentokrát novým instalačním způsobem podle návrhu Rostislava Pospíšila. A nezapomeňte na návštěvu Galerie 12, kde probíhá výstava výtvarníka a muzikanta Petra Nikla s názvem Chvění motýlů. A v neděli 28. července od 15:40 Petr Nikl vystoupí se svou NEDĚLNÍ CHVILKOU POEZIE. Navíc fotograf Roman Franc ve stodole Galerie 12 představí své skupinové fotografie ze světa, ale i z blízkého okolí. Výstava má název Grupy, setkání s autorem proběhne ve středu 31. 7. 2024 v 16 hodin.

Hudební program Folkových prázdnin…

38. ročník mezinárodního multižánrového festivalu letos cílí na mimořádné ženské umělkyně, americkou scénu, přesahovou hudbu z celého světa a samozřejmě se můžete těšit na česko-slovenský výkvět.

Na sobotním úvodním koncertu představí v české premiéře jazzový skladatel a multiinstrumentalista Jiří Slavík s projektem Polkatime svůj pohled na polku, která prý v dílech národních klasických velikánů ztratila svůj taneční charakter, a tak se rozhodl ji ho s početnou kapelou „kdo je kdo v českém jazzu a klasice“ vrátit.

Na prvním vystoupení v České republice se představí zpěvačka, autorka silných písní a hvězda současné mladé španělské generace Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy. Do kategorie, pro kterou ani neexistují ta správná slova patří také portugalská zpěvačka Lina, přistupující k písním fado jako málokdo před ní. Vrací se s novým albem Fado Camões, na kterém zhudebnila verše a sonety největšího portugalského básníka Luíse de Camõese. Zpěvačka, skladatelka a hráčka na koru Sona Jobarteh z Gambie si hudbu většinou píše sama a griotská tradice se u ní prolíná se západními vlivy a akustické nástroje s elektrickými. S kapelou si užívá stylové svobody, pořád ale zůstává na půdě západoafrické hudby. Když ale bere do rukou kytaru, ráda sonduje terén bluesrockového písničkářství. Po čtvrté a znovu jinak se na Folkových prázdninách představí kolumbijská zpěvačka Lucía Pulido. V novém projektu Two Peoples One Root nás s mezinárodní sestavou uvede do mexicko-kolumbijského magického hudebního časoprostoru, ve kterém svobodně poletuje její úžasný hlas.

Petr Nikl: Chvění motýlů
Petr Nikl: Chvění motýlů
Hudebně spolu houslistka z Dublinu Aoife Ní Bhriain a harfenice Catrin Finch ze západního pobřeží Walesu tančí jako jejich oblíbené včely během svého unikátního tance. Nenasměrovávají nás ovšem k tomu nejlahodnějšímu pylu, ale k hudbě protkané velšskými a irskými houslovými a harfenickými melodiemi a inspiracemi přesahujícími svět tradiční hudby a klasiky. Pouze značný věkový rozdíl vám brání považovat banjistku Noru Brown s houslistkou Stephanií Coleman za dvojčata. Tak srostle jejich s pokorou a čerstvým švihem odehraná old-time music z Apalačských hor vyznívá. Se starobylým repertoárem zacházejí jako s darem, nutným předávat ho dál a berou v potaz nároky dnešních posluchačů, kterým pouze patina nestačí. Zpěvačka a banjistka Kelly Hunt se řadí k nejsilnějším ženským autorkám svěžího druhu americany a za důkaz nám poslouží fakt, že nové album Ozark Symphony popsané jako „ryzí banjo nádhera“ ji produkoval slavný instrumentalista Dick Powell. Hráčka na nyckelharphu Ruth Morris, houslista Gavin Marwick a klavírista a akordeonista Phil Alexander proměnili v Firelight Triu evropskou tradiční hudbu do nebývalé krásy, až si s ní nebudete vědět málem rady. Jsou sehraní do trojjedinosti a proslulí uměním proměnit jednoduchost v monumentální kontemplativní hudební obrazy.
Málokdy uslyšíte hudebníka s takovou hloubkou, emotivní intenzitou a zářivou virtuozitou, který zároveň posouvá hranice svého nástroje až na hranici možností, jako je fenomenální norský hráč na tubu Daniel Herskedal. Od Texasana Micaha P. Hinsona, náležící k obdivovaným světovým písničkářům se dočkáte temné americany a gotického folku neboli noir písní téměř výhradně zaměřených na lidi, kterým dělá dobře vědět, že na světě žije někdo, komu trápení stele postel častěji než jim. Tradice ano, nosíme ji v srdci, ale jsme mladí a máme rádi hip hop, pop, calypso a reggaeton, takže si starou hudbu přebereme po svém, prohlásilo devět zpěváků venezuelské skupiny Ensamble B11, kteří afro-venezuelské rytmy a bubny originálně nahradili beatboxem a vokálním drajvem.

A koho letos na festivalu uslyšíte z domácí scény a slovenské scény? Přece ty, které máte rádi, protože dokážou vždycky s něčím překvapit.

Přivítáme Jiřího Pavlicu s Hradišťanem, Bratry Ebeny, Ivu Bittovou s Pavlem Fischerem, Jakubem Jedlinským a sborem Babačka, Marii Puttnerovou s kapelou, šansoniérku Szidi Tobiasz, starou beskydskou muziku RukyNaDudy nebo devět nádherně zpívajících a na nejrůznější nástroje hrajících dívek Devany z Těrchové. Slovenská skupinu Dis Is Markéta ohlasově experimentuje s lidovou hudbou v autorských skladbách, kdy slyšíme často až artpopově rozmáchlé kompozice s klavírem a elektronikou, s violoncellem pak postupy z klasiky a kytarista musí mít určitě rád tvrdý rock. Debutové intimní písničkářské album Napodobování písma představí kytarista a houslista Jan Běťák a s novinkou přijíždí zpěvačka Lada Šimíčková s Ivo Cicvárkem, protože tentokrát za doprovodu skupiny. „Na albu Šak je to láska zlá jde o písničky o tom, jak se lidé k sobě chovají. Ženy k mužům, muži k ženám a rodiče k dětem,“ řekla Zuzana Homolová ke koncepci nesmírně vtahujícího alba v triu dotaženého kytaristou Milošem Železňákem a houslistou Samo Smetanou do zvukové formy, kdy se před vámi ty baladické písně odvíjejí jako film.

Zatímco se skupinou Žamboši tíhne Jan k folku, pod jménem Wolf Lost In the Poem vychází z expresivního, příjemně znepokojujícího zhudebnění básní neobyčejných ženských autorek. Nové album Indigem s doprovodem postoupilo dál, a tak ho na koncertu doprovodí bubeník Pavel Koudelka.
Hudebník, vydavatel, publicista, producent rozhlasový redaktor, spisovatel, glosátor, sběratel lidových písní, potulný mandolinista a lapač okamžiků, kterých si často ani nikdo nevšimne Jiří Plocek nám odehraje a převypráví své nové album Cestou k nadějiPátí na světě – elektrorocková skupina z Brna manipulující s geny žánrů do formy něčeho, co znáte, aniž byste slyšeli – na novém album Hymny nabízí příruční zpěvník národních písní určených k hromadnému zpěvu.

Jak tradiční rezidenční setkání výjimečných hráčů v projektu Citery nad Oslavou dopadne, nevíme, zato jsme přesvědčeni, že jejich sobotní společný koncert bude jako vždy patřit k vrcholu festivalu. Jausmė z Litvy zahraje na kanklés, Eva Väljaots z Estonska na kannele, Barbora Xu z Liberce na finské kantele a čínský guzheng a Michal Müller na českou citeru. A nezapomeňme na jednu z nejvděčnějších položek programu: Orchestr Folkových prázdnin. K „dirigentům“ a zároveň spoluhráčům přihlášených amatérů, ale i profesionálů - německé fidlerky Vivien Zeller a Ursula Suchanek a Martin Krajíček – se letos přidá také skotské Firelight Trio vedeného klavíristou Philem Alexanderem.

Jiří Moravčík

Další informace najdete na webových stránkách www.folkoveprazdniny.cz.

Folkové prázdniny
Náměšť nad Oslavou 27. července – 3. srpna 2024


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Říjen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910
1420
21
2931   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc