gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

13.06.2011 V Notování poprvé zvítězil bluegrass! (Honza Dobiáš)    PDF Tisk Email
Reportáže
Po šesti základních kolech a třech semifinále dospěl VIII. ročník hudební soutěže Notování do svého finále. Ve čtvrtek 2. června 2011 přibývalo v hudebním salonu čokoládové budovy Music City na dohled od O2 arény muzikantů s nejrůznějšími nástroji. Odpoledne patřil Music Hall ještě začínajícímu ročníku Rockové ligy, ale už v podvečer ho ovládlo Notování. Martin Polák ze sdružení Stéblo přine
Půl dechu do měchu - Hořovice
Půl dechu do měchu - Hořovice
foto Michaela Bechyňová
sl tradiční krásné keramické ceny - tentokrát talíře, Cimbura s maloobchodním manažerem Music City Lukášem Kohoutem přistěhovali úžasné ceny a jeden z moderátorů, Belmondo, začal na prkénko označené jmény všech šesti finalistů, natahovat stejně dlouhé provázky a posléze na ně přivazovat psí hračky - umělé kostičky. Fotbalové mistrovství světa, kde tipující chobotnice Paul se nespletla, a následující udílení Oskarů s šilhajícím zvířátkem inspirovalo moderátory Belmonda a Bublinu Plchovy k odvážnému činu: usoudili, že co dokáže hlavonožec nebo šilhající vačice Hiedi, dokáže i jejich inteligentní psík Rony a za obrovského zájmu publika vypustili Ronyho k prkénku v očekávání, do které kostičky se zahryzne, to bude (s největší pravděpodobností) vítěz. Ronymu se nejvíc líbila kostička Twisted Timberu, ale nezakousl se! A tak rozhodnutí zůstalo, jako po celou dobu soutěže, na divácích, tím spíš, že Rony nejvíc sympatií projevil největší kosti -
Věneband - Litomyšl
Věneband - Litomyšl
foto Michaela Bechyňová
fotografce Míše Bechyňové.

Začali hořovičtí Půl dechu do měchu, kterým loňské finále překazila horečka potomka manželů Pexových, a na finále nemohli přijet. Dětský moment v sále tentokrát připomněl hlásek nejmladší divačky Barušky Liškové (z nové generace Twisted Timberu) a v sále se rozštěkal i Rony Plch, o němž panička Bublina řekla, že neštěká, ale radši si ho vzala do náruče. Šárka Pexová zase přesvědčila o tom, jaký hlas se skrývá v pohledném zevnějšku, stejně jako saxofonistka Helena Marková pádně dokázala, že tenhle nástroj už dávno není výsadou mužů.

Druhý Věneband přijel z Litomyšle a houslistka a mandolinistka Jana Věnečková vyčnívala ještě víc, než nedávno na Konopišti při Folkovém kvítku, kde získala cenu pro nejlepšího instrumentalistu. Kdo slyšel Věneband v semifinále nebo na Konopišti, mohl trochu zalitovat jen toho, že Janina mladší sestra Iva u kláves tentokrát neukázala posluchačům, jak krásně zpívá… A taky mohl zalitovat toho, že ač první dvě finálové kapely předvedly přímo exhibici instrumentů nebo hlasů, nechalo to diváky poněkud chladnými.
marMarek Vojtěch - Praha
marMarek Vojtěch - Praha
foto Rejka Balcarová


Marek Vojtěch to měl s přípravou nástrojů jednodušší, protože hraje jen na akordeon. Vyznal se ze snahy nedělat typické, navzájem podobné písničky a předvedl to jak námořnickou houpavou ukolébavkou, která se odehrává v jaderné elektrárně Temelín, tak třeba písní Druhá půlka bude kratší, kterou nazval flašinetářským rokenrolem… Každopádně způsobil jasné oživení v sále a vtipné texty to vyhrály nad poněkud ostrým hlasem.

Tři slečny z Jablonce s názvem KaBáJa (Káťa - Bára - a Já) byly věkovým průměrem jistě nejmladší, ale zpívaly s takovým elánem, že jasně předčily svá předchozí vystoupení, diváci nejen tleskali, ale i volali a nadšeně hvízdali a tři kytaristky (jedna na basovku) se pustily v písničce Kačka není moje kamarádka v žertu nejen samy do sebe, ale vzaly si na mušku i diváky – a pobavily jí všechny mohutně. KaBáJa byla asi největším překvapením večera.

Západočeský Alison zase předvedl krásné kilty různých vzorů, ale hlavně zvedl všem divákům koutky do úsměvu.
KaBáJa - Jablonec nad Nisou
KaBáJa - Jablonec nad Nisou
foto Michaela Bechyňová
Hrál s takovou chutí, nasazením a evidentní radostí z muziky, že musel potěšit každého. Navíc kapela přijela s pozváním na 4. festival NA KONCI SVĚTA, který pořádá 9. července 2011 ve svých domovských Kraslicích.

Závěrečný finalista, pražský Twisted Timber s chicagským rodákem Mattem Whittenem uprostřed s kytarou, mandolinistkou Zuzanou Liškovou v požehnaném stavu na jednom křídle, banjistou Pavlem Kolbenem Bařinou na druhém a s houslistou Janem Bartoškem a kontrabasistou Petrem Šolcem kolem Matta - byli jedinou čistokrevnou bluegrassovou skupinou finále a měli v sobě to, co k takové soutěži - resp. k úspěchu v ní - patří: když hráli, diváci skoro ani nedýchali, takové tam bylo ticho, přerušované jen velmi hlasitým uznáním jednotlivých sólistů. Navíc pokračovali tam, kam nakročil Alison a podpořili to i svým vlastním autorským repertoárem.
Alison - Kraslice
Alison - Kraslice
foto Michaela Bechyňová


Přestávka sloužila divákům k tomu, aby označili, které tři kapely se jim líbily nejvíc (to je finálová změna proti předchozím koncertům, kdy diváci hodnotili skladby), Rada Notování se odebrala k tradičnímu rokování, aby zjistila, zda se s pozdějším výsledkem diváckých hlasů shodne a vítěz bude jen jeden - nebo zda bude mít názor jiný a vítězové tak budou dva.

Po přestávce nastoupil tradiční host - loňský vítěz. Tentokrát Fajnbeat, který kromě písniček, dokazujících, proč loni zvítězil, přivezl i putovní cenu, Harfu kněžny Libuše, což je ve skutečnosti pomalovaná nevelká valcha, ale její „cena“ pro kapely je nesmírná.

Belmondo s Bublinou - průvodci celou soutěží - pak vyhlásili výsledky, v nichž Rada Notování potvrdila shodným rozhodnutím s diváky jediného vítěze VIII. ročníku, skupinu Twisted Timber (další pořadí viz zde zavěšená tabulka). Všichni finalisté byli odměněni věcnými dary v podobě řemenů na kytary, trsátek, ladiček, stojanů na kytary, kytarových strun, které jako ceny věnovala firma Music City. Rada Notování odměnila finalisty
Twisted Timber - Praha
Twisted Timber - Praha
(foto Rejka Balcarová
poukázkami na výběr zboží v prodejně Music City, které mohla nakoupit díky podpoře Nadace Život umělce, upomínkovými keramickými talíři vyrobenými v chráněných dílnách o. s. Stéblo atd. Vítězové, kteří měli z dřívejmenovaných cen největší podíl, obdrželi navíc putovní cenu, kterou jim předal kapelník Fajnbeatu Honza Jelínek, palmu vítězství a dort, který kamarádsky nabídli k ochutnávce do vytracena všem přítomným a odjeli hlubokou nocí směrem na holandský Voorthuizen, aby tam, na festivalu EWOB, šířili slávu našeho bluegrassu.

Osmý ročník Notování skončí „opakováním“ finále ve vysílání internetového Rádia FOLK. Premiéra první části byla v pátek 10. června od 18.00, další dvě budou poprvé vysílány 17. a 24. června ve stejnou hodinu. Každá část má několik repríz, které můžete zjistit v programu rádia. Přejeme krásný poslech a ještě krásnější prázdniny a těšíme se na shledanou při živém 1. základním kole IX. ročníku Notování, opět v Music City, 8. září 2011 od 19.30.

Sdílet na...
Kam dál?

» Druhé semifinále aneb laťka je vysoko (Belmondo)

» Frírajd našimi životy (Miloš Keller)

» Co nabízí listopadový F-klub? (Jana Štěpánková)

» Dvě a dvě (Miloš Keller)

» Hudba z Hrobu i první folková zpovědnice na FOLKomínu 2012 (Agentura BB nikoliv C)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
131415161718
21
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc